Európski liberáli nesúhlasia s udelením štatútu trhovej ekonomiky Číne

Štrasburg/Brusel 15. februára (TASR) – Líder Aliancie liberálnych demokratov v Európe (ALDE) Guy Verhofstadt dnes v Štrasburgu odsúdil vystúpenie predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya na utorňajšom 14. summite EÚ-Čína v Pekingu. Van Rompuy uviedol, že nastal čas otvoriť diskusie o udelení štatútu trhovej ekonomiky pre Čínu.

„Je smutné vidieť, že Európska únia opäť zabúda na svoje princípy, keď rokuje s Čínou,“ upozornil líder tretej najsilnejšej frakcie v Európskom parlamente. Dodal, že kým v tejto krajine dochádza k zvyšovaniu politických represií, európski lídri nemajú ani slovko ľútosti pre stovky čínskych disidentov, ktorí sú vládnym režimom väznení a mučení.

„Čína je veľkým trhom a má pozoruhodnú ekonomiku. Avšak Čína nie je trhovou ekonomikou,“ zhodnotil situáciu Verhofstadt a dodal, že Čína je štátom uzavretý ekonomický systém pod prísnou kontrolou komunistickej strany.

Van Rompuyove slová dnes kritizovala aj liberálna poslankyňa Marielle De Sarnezová, ktorá je parlamentnou spravodajkyňou pre obchodné vzťahy EÚ s Čínou.

„Toto vyhlásenie je nepochopiteľné aj z hľadiska jeho načasovania. Kým Čína trvá na zabránení akýchkoľvek akcií medzinárodného spoločenstva v Sýrii a Iráne, je viac ako prekvapivé, že predseda Európskej rady prichádza s takýmto návrhom,“ povedala De Sarnezová. Dodala, že obchodná politika EÚ nesmie byť kompletne odtrhnutá od diplomatických a ekonomických záujmov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA