Európski sociálni demokrati kritizujú návrh európskej ekonomickej vlády

Brusel 17. augusta (TASR) – Poslanci Európskeho parlamentu (EP) združení v Progresívnej aliancii sociálnych demokratov dnes ostro odmietli výsledky utorňajšieho stretnutia francúzskeho prezidenta s nemeckou kancelárkou, ktorí v snahe prekonať finančnú krízu v Európe navrhujú zostavenie kolektívnej vlády štátov eurozóny.

Sociálni demokrati z EP vo svojom dnešnom vyhlásení podpísanom šéfom frakcie S&D Martinom Schulzom označili francúzsko-nemecký návrh za „absolútne neadekvátny", ktorý vôbec nerieši vytváranie nových pracovných miest a nepodporuje hospodársky rast.

„Zase raz Francúzsko a Nemecko rokujú mimo zvyšku eurozóny a prijímajú rozhodnutia pre všetkých. A opäť to, čo ponúkajú, je málo a prichádza neskoro," vyhlásil dnes Schulz, šéf 185-člennej frakcie sociálnych demokratov v EP.

Podľa Schulza na stretnutí v Paríži Sarkozy a Merkelová predstavili niekoľko dobrých nápadov ako napríklad daň z finančných transakcií. Tento návrh, ako pripomenul Schulz, sociálni demokrati už presadzujú niekoľko rokov.

„Obaja však ignorovali riešenie, ktoré sľubuje reálnu nádej, a tým je zavedenie eurobondov," kritizoval francúzsko-nemecký tandem.

Líder S&D však najväčší mínus parížskeho minisummitu vidí v tom, že Sarkozy s Merkelovou nenavrhujú riešenia vedúce k vytváraniu nových pracovných miest a zabezpečujúce ekonomický rast. „Vo chvíľach, keď čelíme riziku sociálnej katastrofy, nastal čas pre veľké myšlienky a rozhodné akcie," vyhlásil Schulz v reakcii na návrh, že navrhovaný prezident vlády eurozóny by zvolával dvakrát do roka summit lídrov členských štátov. To je podľa neho nedostatočná odpoveď a upozornil, že od reality k novému typu ekonomickej vlády, ktorá tiež musí byť kontrolovaná Európskym parlamentom, je veľmi dlhá cesta. Bez účasti EP je podľa neho celý projekt nemysliteľný.

„To, čo však najviac potrebujeme, sú opatrenia na oživenie ekonomiky, opatrenia, ktoré nenechajú obyčajných ľudí opäť zaplatiť účet za krízu, ktorú spôsobili špekulanti," povedal Schulz.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA