Európsky parlament si minútou ticha pripomenul zosnulého Václava Havla

Štrasburg 16. januára (TASR) – Prvé tohtoročné zasadnutie Európskeho parlamentu sa dnes začalo v Štrasburgu minútou ticha za zosnulého bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla a za niekdajšieho španielskeho ministra Manuela Fragu, jedného zo zakladateľov vládnucej konzervatívnej Ľudovej strany, ktorý zomrel v nedeľu.

Havel bol "symbolom zamatovej revolúcie, ale predovšetkým znovuzjednotenia nášho kontinentu," pripomenul poslancom predseda EP Jerzy Buzek, ktorého funkčné obdobie sa končí. Havla nazval veľkým Európanom a veľkým Čechom, informoval český server novinky.cz.

Hlavným bodom tohtotýždňového štvordňového rokovania EP budú utorňajšie voľby nového predsedu a 14 podpredsedov EP, ktoré sa už tradične konajú v polovici volebného obdobia. Očakáva sa, že za nového predsedu europoslanci zvolia šéfa frakcie socialistov a sociálnych demokratov v EP, Nemca Martina Schulza, ktorý má z troch kandidátov najväčšiu podporu.

V stredu bude EP komentovať novú kontroverznú maďarskú ústavu a ďalšie opatrenia prijaté vládou Viktora Orbána, na programe má aj predstavenie programu dánskeho predsedníctva EÚ.

EP tento týždeň navštívi tiež šéf Európskej centrálnej banky Mario Draghi, informoval EP na svojej webovej stránke.

12 žab juh

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA