Európsky parlament upozornil Srbsko na menšiny a Kosovo na návrat utečencov

Brusel 29. marca (TASR) – Európsky parlament (EP) počas dnešných rokovaní poslancov vyzval na čo najskoršie začatie rokovaní so Srbskom. Poslanci v jednom z prijatých uznesení zároveň vyzvali päť členských štátov vrátane Slovenska, ktoré zatiaľ neuznali nezávislosť Kosova, aby nasledovali príklad krajín, ktoré tak už urobili.

Parlament privítal rozhodnutie summitu EÚ z 1. marca udeliť Srbsku štatút kandidátskej krajiny a vyzval na čo najskoršie otvorenie prístupových rokovaní za predpokladu, že Srbsko bude naďalej pokračovať v procese reforiem, a to najmä v oblasti posilnenia demokracie a právneho štátu.

Poslanci EP ale vyjadrili znepokojenie nad diskrimináciou menšín v tejto krajine, keď podľa europoslancov veľká časť srbských uchádzačov o azyl v EÚ patrí k národnostným menšinám.

Uznesenie preto vyzýva Srbsko na ďalšie opatrenia v oblasti ochrany menšín a rešpektovanie ich základných práv vrátane rovnakého prístupu na pracovný trh a spravodlivé zastúpenie v inštitúciách.

Uznesenie tiež zdôrazňuje význam pokračovania dialógu medzi Belehradom a Prištinou a poukazuje na potrebu zabezpečiť spravodlivosť a transparentnosť parlamentných a miestnych volieb, ktoré sa majú konať 6. mája. Poslanci EP zároveň vyzvali srbské orgány, aby neorganizovali miestne voľby v obciach severného Kosova.

V prípade Kosova poslanci EP privítali začatie dialógu s cieľom liberalizovať vízový režim pre obyvateľov Kosova a zabrániť tak ich rastúcej izolácii.

EP očakáva, že Európska komisia predloží plán na liberalizáciu víz už na jar tohto roku a podporuje jej zámer vypracovať do jesene 2012 štúdiu uskutočniteľnosti v súvislosti so stabilizačnou a asociačnou dohodou medzi EÚ a Kosovom.

Poslanci tiež vyjadrili nádej, že Medzinárodný olympijský výbor umožní kosovským športovcom zúčastniť sa nadchádzajúcich olympijských hier v Londýne.

Medzi kľúčové výzvy, pred ktorými Kosovo stojí, patrí podľa poslancov návrat utečencov a osôb presunutých v rámci krajiny, boj proti korupcii a vyriešenie nestabilnej a napätej situácie na severe. Parlament tiež Kosovo vyzval na urýchlené ústavné a volebné reformy.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA