Euroskupina ocenila pokrok pri rokovaniach s Gréckom, ale zatiaľ bez dohody

Brusel 12. mája (TASR) - Ministri financií eurozóny privítali pokrok pri rokovaniach o reformách medzi veriteľmi a Gréckom. Ale zároveň upozornili, že na vyriešenie sporných otázok a dosiahnutie konečnej dohody potrebujú viac času. Informovali o tom agentúry Reuters a RTTNews.

Brusel 12. mája (TASR) – Ministri financií eurozóny privítali pokrok pri rokovaniach o reformách medzi veriteľmi a Gréckom. Ale zároveň upozornili, že na vyriešenie sporných otázok a dosiahnutie konečnej dohody potrebujú viac času. Informovali o tom agentúry Reuters a RTTNews.

“Budeme pokračovať v monitorovaní situácie a sme pripravení stretnúť sa hneď, ako nám inštitúcie (Európska komisia, Európska centrálna banka a Medzinárodný menový fond) potvrdia, že dosiahli základ pre úspešné uzavretie rokovaní,” vyhlásil Jeroen Dijsselbloem, predseda Euroskupiny, neformálneho združenia ministrov financií eurozóny po skončení pondelkového (11.5.) stretnutia.

Pripomenul, že Grécko tlačí čas aj problémy s likviditou a dúfa preto, že sa obom stranám podarí dospieť k dohode skôr, ako Aténam dôjdu peniaze.

Ministri zopakovali, že ich stanovisko z konca februára zostáva v platnosti a tvorí rámec diskusie. Vtedy sa totiž s Gréckom dohodli na predĺžení záchranného programu do konca júna pod podmienkou, že im predloží vlastný plán dôveryhodných reforiem, ako znížiť zadlženie krajiny na udržateľnú úroveň.

A hneď ako inštitúcie dosiahnu dohodu na úrovni pracovných tímov, Euroskupina rozhodne o uvoľnení ďalšej splátky zo záchranného balíka.

Grécky minister financií Janis Varufakis novinárom po skončení zasadania Euroskupiny povedal, že finančná situácia jeho krajiny si vyžaduje naliehavé riešenie. “Hovoríme o nasledujúcich pár týždňoch,” vyhlásil.

Grécky premiér Alexis Tsipras minulý mesiac naznačil, že by mohol o požadovaných reformách vypísať referendum, ale Varufakis v pondelok povedal, že všeľudové hlasovanie zatiaľ nie je na programe.

Napriek problémom Grécko v pondelok, teda v deň splatnosti, poslalo Medzinárodnému menovému fondu 750 miliónov eur.

Podľa nemenovaného európskeho diplomata Grécko musí dosiahnuť dohodu s veriteľmi v nasledujúcich dvoch alebo troch týždňoch, aby stihlo všetko do 30. júna, keď vyprší platnosť predĺženia finančnej pomoci. Prípadnú dohodu musia totiž v niektorých členských štátoch eurozóny schváliť národné parlamenty, a to si vyžaduje čas.

1 12 bal zll

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA