Až 90 % bánk asi akceptuje návrh na odpísanie 50 % gréckeho dlhu

Frankfurt nad Mohanom 30. októbra (TASR) – Až deväť z desiatich bánk pravdepodobne akceptuje návrh lídrov Európskej únie na odpísanie 50 % z hodnoty gréckych dlhopisov. Uviedli to nemecké noviny Welt am Sonntag s odvolaním sa na generálneho riaditeľa Inštitútu pre medzinárodné financie (IIF).

"Som veľmi optimistický a myslím, že viac ako 90 % bánk sa zapojí (do pomoci Grécku)," povedal novinám Charles Dallara, ktorý zastupoval banky na rokovaniach s predstaviteľmi EÚ.

Pripomenul ale, že hovorí iba za banky. Ďalší súkromní držitelia gréckych dlhopisov – poisťovne a dôchodkové fondy sa zatiaľ nevyjadrili k tomu, akú vysokú stratu sú ochotní akceptovať.

Súkromný sektor vlastní grécke dlhopisy za zhruba 206 miliárd eur, z toho poisťovne na konci minulého roka vykázali grécke bondy za 24 miliárd eur. Ale presná suma v ich prípade nie je známa. Banky totiž museli v rámci záťažových testov EÚ zverejniť všetky informácie, vrátane vlastníctva gréckych dlhopisov, a poisťovne k tomu prinútené neboli.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA