Bankrot nesmie byť podľa Yvesa Merscha bežnou formou znižovania dlhov

Frankfurt nad Mohanom 24. októbra (TASR) – Vyhlásenie nesolventnosti sa nesmie stať štandardným riešením krajín vo finančných problémoch na znižovanie dlhov a stabilizáciu financií. Povedal to dnes luxemburský člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Yves Mersch.

Ako povedal, aj keď ECB nesúhlasí s tým, aby bol súkromný sektor tlačený do vysokých odpisov (dlhov problematických krajín), v prípade, že sa dlhy štátu už stanú neudržateľné, je reštrukturalizácia legitímnou formou riešenia problémov. "Ak dlh nadobudne taký objem, že ho krajina už nebude schopná zvládnuť, v takom prípade nemožno vylúčiť ani reštrukturalizáciu dlhu ako posledné možné riešenie," povedal Mersch na finančnej konferencii vo švajčiarskom Montreux.

Varoval však, že bankrot sa nesmie stať bežným spôsobom riešenia finančných problémov v eurozóne. "Musí byť úplne jasné, že by išlo o mimoriadny prípad. Nesmieme dopustiť vytvorenie dojmu, že reštrukturalizácia sa stala bežným nástrojom riadenia krízy," dodal s tým, že takýto prístup by vyvolal obavy z vývoja v iných štátoch eurozóny.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 dan pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA