Barroso verí, že Španielsko zníži rozpočtový schodok v termíne

Viedeň 5. marca (TASR) – Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso verí, že Španielsko zníži rozpočtový schodok pod povolenú hranicu v dohodnutom termíne, aj keď vláda v Madride upravila rozpočtové ciele pre tento rok.

"Nepochybujem o tom, že vláda dodrží svoje záväzky, bude rešpektovať Pakt stability a rastu a pravidlá eurozóny a Európskej únie," uviedol Barroso na otázky novinárov počas návštevy vo Viedni na spoločnej tlačovej konferencii s rakúskym kancelárom Wernerom Faymannom.

Španielsko sa v roku 2009 zaviazalo, že zníži svoj rozpočtový schodok v tomto roku na 4,4 % hrubého domáceho produktu (HDP) a na budúci rok ho stlačí pod povolenú hranicu 3 % HDP.

Ale vláda v Madride v piatok (2.3.) oznámila, že rozpočtový deficit Španielska dosiahne tento rok 5,8 %. Na príčine je vyšší, ako pôvodne očakávaný vlaňajší schodok, ktorý sa vyšplhal na 8,5 % HDP namiesto 6 % HDP. Tento fakt v kombinácii s recesiou vraj neumožní Španielsku dosiahnuť v tomto roku plánovaný deficit. Madrid je však stále odhodlaný splniť svoj záväzok a stlačiť v roku 2013 schodok verejných financií pod 3-% limit tak, ako sľúbil.

EK a 16 partneri Španielska z eurozóny v nasledujúcich troch mesiacoch rozhodnú o tom, či sa uspokoja s takýmto postupom, alebo Madrid potrestajú za neplnenie dohody.

Barroso dodal, že komisia chce, aby Španielsko do konca marca predložilo presnejšie údaje za minulý rok a chce vidieť aj návrh rozpočtu na tento rok, kým sa rozhodne, ako bude postupovať.

Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.

1 3 bal pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA