Brusel plánuje vyradiť Irán z medzinárodnej bankovej siete SWIFT

Brusel 23. februára (TASR) - Európska únia pripravuje opatrenia na odstavenie iránskych bánk od medzinárodnej telekomunikačnej bankovej siete SWIFT. Oznámil to dnes zdroj z Európskej únie, ktorý si neželal byť menovaný.

Brusel 23. februára (TASR) – Európska únia pripravuje opatrenia na odstavenie iránskych bánk od medzinárodnej telekomunikačnej bankovej siete SWIFT. Oznámil to dnes zdroj z Európskej únie, ktorý si neželal byť menovaný.

Podľa zdroja EÚ momentálne pracuje na príslušných opatreniach, pričom s ich uvedením do praxe sa počíta čoskoro. Plány vylúčiť Irán zo siete SWIFT sú súčasťou bezprecedentného zvyšovania ekonomického tlaku zo strany USA a EÚ na Irán za jeho jadrový program. Samotná SWIFT minulý týždeň informovala, že v prípade rozhodnutia Bruselu je pripravená prestať poskytovať iránskym bankám svoje služby.

SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) zabezpečuje cezhraničné platby pre viac než 10.000 finančných inštitúcií a firiem v 210 krajinách. Spracováva aj platby za predaj iránskej ropy, čo by v prípade vyradenia Iránu zo siete skomplikovalo krajine možnosť vývozu komodity. Keďže ale ide o európsku entitu (sídlo má v Bruseli), musí dodržiavať pravidlá platné v Európskej únii.

Rovnako ako EÚ, aj vláda USA chce, aby Irán nemal prístup do medzinárodnej finančnej siete. Oznámenie SWIFT z minulého týždňa, že je pripravená iránske banky odstaviť, Obamova administratíva preto privítala. Podľa európskeho zdroja SWIFT vydal toto oznámenie najmä preto, aby sa vyhol prípadným problémom v USA.

Informovala o tom agentúra AP.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA