Brusel preverí predaj divízie Dexie katarskému investičnému fondu

Brusel 3. apríla (TASR) – Európska únia začala vyšetrovanie predaja Banque Internationale a Luxembourg (BIL), divízie privátneho bankovníctva belgicko-francúzskej bankovej skupiny Dexia. Informovali o tom agentúra AP a Európska komisia. Banka predala divíziu koncom minulého roka katarskému investičnému fondu a v marci tohto roka o transakcii oficiálne informovala Brusel.

Európska komisia dnes oznámila, že chce "preveriť, či sa transakcia uskutočnila v súlade s trhovými podmienkami, čo znamená, že nezahrňovala žiadnu štátnu pomoc". Dôvodom preverovania je najmä fakt, že predaj bol zrealizovaný po exkluzívnych rokovaniach s jediným súkromným investorom a komisia tak o podmienkach predaja nemala dostatok informácií.

V decembri minulého roka Dexia oznámila, že predala svoju divíziu BIL katarskému investičnému fondu Precision Capital za 730 miliónov eur. Na základe dohody katarský fond získal 90 % divízie, zostávajúcich 10 % Luxemburské veľkokniežatstvo. Precision Capital, ktorého vlastníkmi sú členovia katarskej kráľovskej rodiny, už predtým investoval do európskych bánk. Pred vyše tromi rokmi napríklad pomohol pri záchrane britskej banky Barclays.

Situácia okolo francúzsko-belgickej skupiny nemá žiadny vplyv na bývalú Dexia banku Slovensko, v súčasnosti Prima banku. Jej majoritným vlastníkom je od apríla 2011 stredoeurópska investičná skupina Penta. Prima banka tak nemá žiadne majetkovo-vlastnícke prepojenie na francúzsko-belgickú skupinu.

2 20 dan pa

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA