Česko prispeje na európske dlhy; dá však iba polovicu požadovanej sumy

Praha 18. januára (TASR) – Česko našlo únikovú cestu z dilemy, či poskytnúť, alebo neposkytnúť pôžičku Medzinárodnému menovému fondu (MMF). Česi sa nakoniec nebudú držať bokom, ale nepožičajú toľko, koľko Európa chce – dajú len približne polovicu požadovaných financií. Informoval o tom dnes spravodajský portál iDNES.cz.

Únia má v pláne navýšiť záchranný balík pre prípadné ťažkosti veľkých krajín o 200 miliárd eur a Česko požiadala o 3,5 miliardy, teda o 90 miliárd českých korún.

O pôžičke dnes bude rokovať vláda v Prahe. A podľa informácií denníka MF DNES nakoniec peniaze požičia. Vládne strany sa však dohodli na kompromise. Z rezerv Českej národnej banky (ČNB) uvoľnia len približne polovicu sumy, teda asi 50 miliárd korún.

Potvrdilo to niekoľko vysoko postavených predstaviteľov vládnej koalície.

Český premiér Petr Nečas i guvernér ČNB majú s pôžičkou problém, rozpory vyvoláva aj v koalícii. Jednoznačne za ňu je len strana TOP 09, vlažný postoj majú Veci verejné (VV) a ODS by najradšej nepožičala nič, napísal web iDNES.cz. Pre Českú republiku by však nebolo výhodné plán bojkotovať.

S pôžičkou nesúhlasí ani prezident Václav Klaus. "Česká republika sama žije s deficitom, ktorý – ako je vidieť – nie je schopná eliminovať," napísal Klaus v prehlásení.

Podľa analytikov by pôžička neznamenala pre domácu ekonomiku žiadne riziko. Neohrozila by rozpočet a nepoznačila by ani rezervy ČNB.

Zdroj: iDNES.cz

12 jam

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA