Čína vyzvala EÚ, aby urýchlene schválila plán na vyriešenie krízy

Peking 24. októbra (TASR) – Čína dnes vyzvala Európsku úniu, aby čo najskôr vypracovala a schválila plán riešenia dlhovej krízy eurozóny a zabránila jej rozšíreniu do ďalších štátov. Uviedlo to ministerstvo zahraničných vecí v Pekingu pri príležitosti európskeho turné Ťia Čching-lina, štvrtého najsilnejšieho muža čínskej Komunistickej strany.

"Dúfame, že krajiny EÚ sa čo najskôr dohodnú na komplexnom pláne riešenia a prijmú účinné oparenia na zmiernenie dlhovej krízy a zabráneniu jej ďalšieho šírenia," vyhlásila hovorkyňa čínskeho ministerstva Ťiang Jü na pravidelnom brífingu. Dodala, že Čína sa v rámci svojich možností snažila a snaží pomôcť krajinám EÚ, ktoré bojujú s problémami.

Ťia Čching-lin počas návštevy v Európe tento týždeň pravdepodobne zopakuje predchádzajúce stanoviská Pekingu a ponúkne Európe podporu v boji s krízou. Ubezpečí európskych lídrov, vrátane gréckych politikov, že Čína je ochotná pomôcť Bruselu zvládnuť dlhové problémy.

Čína má najväčšie devízové rezervy na svete, odhadom 3,2 bilióna dolárov (2,32 bilióna eur), z toho štvrtina je v eurách. Peking má pritom len málo možností, kam investovať svoje bohatstvo, čo je zároveň aj dôvod, pre ktorý tlačí na Európu, aby vyriešila svoje problémy a ochránila tak aj čínske investície.

Informovala o tom agentúra Reuters.

(1 EUR = 1,3798 USD)

1 bal pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA