Dánska ministerka hospodárstva je proti dani z finančných prevodov

Kodaň 10. januára (TASR) – Dánsko je proti zavedeniu dane z finančných prevodov v Európskej únii povedala dnes počas stretnutia s novinármi dánska ministerka hospodárstva Margrethe Vestagerová. Dôvodom sú podľa nej obavy zo spomalenia hospodárskeho rastu a straty pracovných miest. Vestagerová vďaka tomu, že Dánsko preberá polročné predsedníctvo EÚ, bude predsedať pravidelným stretnutiam ministrov financií EÚ (ECOFIN).

"Budeme veľmi zdržanliví pri zavádzaní niečoho, čo spomaľuje hospodársky rast a môže viesť ku strate státisícov pracovných miest. Najmä teraz, počas krízy," uviedla ministerka na tému dane z finančných transakcií. Novinárom, ktorých dánska vláda pozvala do Kodane na slávnostný ceremoniál prebratia predsedníctva EÚ povedala, že okrem Francúzska, ktoré volá po urýchlenom zavedení tejto dane, žiadna iná členská krajina EÚ formálne nepožiadala o zrýchlenie procedúry pre implementáciu tohto typu dane, a tak sa podľa nej netreba nikam ponáhľať.

"Je to teraz súčasťou normálneho legislatívneho procesu. Návrh bol položený na pracovný stôl v rámci Ecofinu iba pred niekoľkými týždňami a sú známe všetky postoje zúčastnených strán," povedala Vestagerová.

Ministerka dodala, že tento návrh nie je solídny, lebo dokonca aj experti z Európskej komisie pripúšťajú, že takto navrhnutá daň môže znamenať zníženie HDP únie o 1,7 % a stratu stoviek tisícov pracovných miest naprieč celou EÚ v dôsledku toho, že po zavedení dane mnohé finančné inštitúcie z priestoru EÚ odídu pôsobiť do iných regiónov.

Zatiaľ sa okrem Dánska proti dani z finančných prevodov postavila aj Británia, Švédsko a Malta.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA