Delegácia EÚ a MMF ešte neukončila hodnotenie plnenia gréckych sľubov

Atény 3. októbra (TASR) – Inšpektori Európskej únie (EÚ) a Medzinárodného menového fondu (MMF) stále prečesávajú účtovné knihy Grécka. Zatiaľ sa nedohodli na uvoľnení ďalších peňazí, tvrdia zdroje oboznámené so záležitosťou. Popreli tak slová zástupcu gréckeho ministra financií Pantelisa Oikonomou, ktorý tvrdil, že delegácia už dokončila rokovania s Gréckom.

Grécka vláda v nedeľu (2. 10.) schválila návrh rozpočtu na budúci rok, z ktorého vyplýva, že tento rok nesplní fiškálne ciele dohodnuté s medzinárodnými veriteľmi. Atény tiež oznámili dodatočné úsporné opatrenia, ktoré by mali na budúci rok urýchliť znižovanie rozpočtového deficitu.

Správa o nedodržaní dohodnutého schodku prichádza v čase, keď delegácia takzvanej Trojky, teda Európskej komisie (EK), Európskej centrálnej banky (ECB) a MMF, hodnotí plnenie podmienok finančnej pomoci. Pozitívne hodnotenie Trojky je podmienkou na vyplatenie ďalších peňazí, ktoré Atény naliehavo potrebujú, keďže majú prostriedky na svoje financovanie len približne do polovice októbra. V prípade, že Grécko nedostane ďalšiu tranžu z balíka finančnej pomoci schváleného vlani na jar, zbankrotuje.

Oikonomou dnes povedal, že "rokovania sú v podstate dokončené". Aténam sa podľa neho podarilo medzinárodných veriteľov presvedčiť, že príčinou nedodržania fiškálnych cieľov je predovšetkým nečakane hlboká recesia. "Myslím, že sme si vyjasnili veci a dokázali sme ich presvedčiť, že recesia je skutočne hlbšia," uviedol Oikonomou.

Zdroje blízke rokovaniam to popreli. Podľa nich sa rozhovory ani zďaleka neskončili. "Rokovania sa neskončili," uviedol pre agentúru Reuters zdroj, ktorý je priamo oboznámený s ich priebehom. Tím inšpektorov vraj naďalej skúma rozpočtové čísla a plnenie reforiem potrebných na uvoľnenie ďalšej tranže.

Zdroje blízke Trojke tiež uviedli, že delegácia nehodnotí len plnenie tohtoročného rozpočtu, ale aj fiškálne plány na roky 2012 až 2014 a prípravu plnenia sľubov v oblasti privatizácie, z ktorej by Atény mali do roku 2015 získať 50 miliárd eur.

Hodnotenie sa tiež netýka len uvoľnenia ďalšej tranže záchranného úveru. Trojka podľa predstaviteľov EÚ tiež skúma, či Grécko nebude potrebovať, aby súkromní investori odpísali viac z jeho dlhu, než sa dohodlo v júli.

Grécke ministerstvo financií v nedeľu (2. 10.) večer uviedlo, že schodok rozpočtu tento rok dosiahne 8,5 % hrubého domáceho produktu (HDP), a nie 7,6 % HDP, ako sa Atény dohodli s EÚ a MMF. Hlavnou príčinou je podľa ministerstva nečakane hlboká recesia. Ekonomika krajiny sa tento rok prepadne o 5,5 %. Na budúci rok ministerstvo počíta s deficitom na úrovni 6,8 % HDP.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 20 lom gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA