FINANCIE: ECB v prípade potreby zmení alebo rozšíri program nákupu dlhopisov

Frankfurt nad Mohanom 19. septembra (TASR) - Hlavný ekonóm Európskej centrálnej banky (ECB) Peter Praet zopakoval, že banka je "pripravená a odhodlaná" modifikovať program nákupu dlhopisov, ak budú ekonomické turbulencie vyžadovať rozhodnú akciu. Informovala o tom agentúra Reuters. Praet v rozhovore pre Neue Zürcher Zeitung obraňoval stimulačné programy banky vrátane kvantitatívneho ...

Frankfurt nad Mohanom 19. septembra (TASR) – Hlavný ekonóm Európskej centrálnej banky (ECB) Peter Praet zopakoval, že banka je “pripravená a odhodlaná” modifikovať program nákupu dlhopisov, ak budú ekonomické turbulencie vyžadovať rozhodnú akciu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Praet v rozhovore pre Neue Zürcher Zeitung obraňoval stimulačné programy banky vrátane kvantitatívneho uvoľňovania. Stimuly ECB podľa neho pomohli odvrátiť zničujúcu finančnú paniku, turbulencie na rozvíjajúcich sa trhoch sa zvyšujú. ECB je podľa Praeta pripravená zmeniť alebo rozšíriť program kvantitatívneho uvoľňovania, v ktorého rámci má podľa aktuálneho plánu nakúpiť dlhopisy za vyše 1 bilión eur, aby zabránila roztočeniu deflačnej špirály.

“Dôležité je zdôrazniť našu pripravenosť a odhodlanosť, ak bude potrebné konať,” uviedol Praet. “V súčasnosti je to ešte predčasné, ale riziká vo svetovej ekonomike sa výrazne zvýšili. Museli sme znížiť naše ekonomické prognózy a chceme byť pripravení konať, ak to bude situácia vyžadovať.”

Aj napriek rizikám, ktoré so sebou prináša expanzívna menová politika, ECB je presvedčená, že konala primerane, a to sčasti aj preto, že nevidí nafukovanie špekulatívnych bublín, uviedol Praet. “Riziká ohrozujúce finančnú stabilitu sú aktuálne nízke.”

Podľa Praeta Európska únia (EÚ) bude do roku 2020 oveľa silnejšia a lepšie pripravená na zvládnutie kríz, keďže krajiny realizujú štrukturálne reformy a európske banky budú dovtedy plne integrované. “Vidíme povzbudivé signály v eurozóne a predovšetkým v krajinách, ako sú Španielsko a Taliansko, ale aj v Portugalsku. Taliansko sa pustilo do reforiem neskoro, ale tiež je už na správnej ceste.”

Situácia v Grécku zostáva komplikovaná, Praet je však optimistický a nový záchranný program je podľa neho krokom správnym smerom. “Program je síce náročný, sme však presvedčení, že reformy pomôžu Grécku zvýšiť rast a dostať sa krízy.”

1 lom pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA