FINANCIE: ECB znížila strop núdzového financovania pre grécke banky

Frankfurt nad Mohanom 17. septembra (TASR) - Európska centrálna banka (ECB) dnes znížila strop pre núdzovú likviditu, ktorú gréckym komerčným bankám poskytuje centrálna banka v Aténach. Informovala o tom agentúra Reuters. Presnejšie, ECB znížila strop pre program núdzového financovania komerčných bánk (ELA) na 88,9 miliardy eur z 89,1 miliardy eur.

Frankfurt nad Mohanom 17. septembra (TASR) – Európska centrálna banka (ECB) dnes znížila strop pre núdzovú likviditu, ktorú gréckym komerčným bankám poskytuje centrálna banka v Aténach. Informovala o tom agentúra Reuters.

Presnejšie, ECB znížila strop pre program núdzového financovania komerčných bánk (ELA) na 88,9 miliardy eur z 89,1 miliardy eur. Oznámila to dnes grécka centrálna banka.

“Toto zníženie o 200 miliónov eur, o ktoré požiadala grécka centrálna banka, odráža zlepšenie likvidity gréckych bánk v dôsledku zmiernenia neistoty a stabilizácie po obnovení prílevu vkladov zo súkromného sektora,” uvádza sa vo vyhlásení banky.

Grécke banky už od minulého roka čelili zvýšenému odlevu vkladov, ktorý vyvrcholil pre začiatkom leta. Ľudia si hromadne vyberali peniaze z účtov pre obavy, že krajina vystúpi z eurozóny. Vláda musela koncom júna banky zatvoriť a zaviedla kapitálové kontroly. Kabinet totiž nepristúpil na požiadavky medzinárodných veriteľov a namiesto toho vyhlásil referendum o podmienkach záchranného programu. Obyvatelia ich drvivou väčšinou odmietli, ale Grécko sa ocitlo na pokraji bankrotu. Došli mu peniaze a už roky nie je schopné získať ich na trhu. Vláde tak neostalo nič iné, len sa vrátiť k rokovaciemu stolu a prijať podmienky veriteľov.

Banky sa otvorili 20. júla potom, ako sa vláda dohodla s veriteľmi na novej finančnej pomoci. Situácia sa pomaly stabilizovala a neskôr Atény zmiernili aj kontroly kapitálu.

1 20 bal zll

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA