ECB znížila úrokové sadzby a prijala ďalšie opatrenia na podporu bánk

Frankfurt nad Mohanom 8. decembra (TASR) – Európska centrálna banka (ECB) v súlade s očakávaniami znížila úrokové sadzby, čím sa snaží podporiť ekonomiku eurozóny. ECB okrem toho oznámila nové neštandardné opatrenia na podporu bánk.

Rada guvernérov rozhodla, že kľúčový úrok klesne o 25 bázických bodov na 1 %. Depozitná sadzba sa zníži tiež o štvrť percentuálneho bodu na 0,25 % rovnako ako refinančná sadzba, ktorá klesne na 1,75 %.

Kľúčový úrok v eurozóne je teda späť na historickom minime, kde sa už nachádzal od júla 2008 do apríla 2011. ECB potom pre narastajúce inflačné tlaky v dvoch krokoch zvýšila kľúčovú sadzbu na 1,5 %. Banka ju následne v novembri trochu prekvapivo znížila na 1,25 %.

Prezident ECB Mario Draghi na tlačovej konferencii uviedol, že ECB bude pokračovať v podpore finančných inštitútov eurozóny poskytovaním dodatočnej likvidity a v súlade s koordinovanou akciou svetových centrálnych bánk z 30. novembra aj dodávaním likvidity globálnemu finančnému systému. Rada guvernérov sa okrem toho dnes dohodla na nových netradičných opatreniach, ktoré majú bankovému systému zaistiť prístup k likvidite a zlepšiť fungovanie peňažného trhu eurozóny. Očakáva sa, že podporia poskytovanie úverov domácnostiam a nefinančným firmám.

Rada guvernérov po prvé zavedie dve dlhodobé refinančné operácie so splatnosťou 36 mesiacov a možnosťou predčasného splatenia po jednom roku. Prvé trojročné úvery ECB rozdelí bankám 21. decembra, pričom táto operácia nahradí program, v rámci ktorého ECB poskytovala 12-mesačné úvery a ktorý ohlásila 6. októbra 2011.

ECB tiež znížila pre niektoré cenné papiere kryté aktívami (asset-backed securities, ABS) hranicu ratingu pre ich akceptáciu ako kolaterálu. Okrem toho jednotlivé národné centrálne banky budú môcť dočasne akceptovať ako kolaterál bankové úvery, ktoré spĺňajú špeciálne kritériá.

Rada guvernérov tiež bankám znížila pomer rezerv v ECB na 1 % z 2 %. "To uvoľní kolaterál a podporí aktivitu na peňažnom trhu."

ECB tiež znížila svoju prognózu pre ekonomiku eurozóny, ktorú podľa nej čaká na budúci rok stagnácia. Hlavnou príčinou je neistota vyvolaná dlhovou krízou. Banka očakáva, že tento rok sa hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny zvýši o 1,5 % až 1,7 %, s mediánom na 1,6 %. Budúcoročný rast podľa ECB dosiahne -0,4 % až +1 %, pričom medián je na 0,3 %, a v roku 2013 by sa mal pohybovať v rozpätí 0,3 % až 2,3 %.

Informovala o tom ECB.

12 lom gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA