FINANCIE: ECB zvažuje rozšírenie QE o dlhopisy miest a regiónov

Frankfurt nad Mohanom 11. novembra (TASR) - Európska centrálna banka (ECB) údajne skúma, či svoj program nákupu dlhopisov eurozóny rozšíri aj o dlhopisy miest a regiónov, ako sú napríklad Paríž alebo Bavorsko. Uviedla to dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na dva zdroje oboznámené so situáciou, ktoré nechceli byť menované. Práve regionálne dlhopisy by mohli byť jednou z možností ako zvýšiť ...

Frankfurt nad Mohanom 11. novembra (TASR) – Európska centrálna banka (ECB) údajne skúma, či svoj program nákupu dlhopisov eurozóny rozšíri aj o dlhopisy miest a regiónov, ako sú napríklad Paríž alebo Bavorsko. Uviedla to dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na dva zdroje oboznámené so situáciou, ktoré nechceli byť menované.

Práve regionálne dlhopisy by mohli byť jednou z možností ako zvýšiť objem peňazí, ktoré ECB pumpuje do ekonomiky, aby jej pomohla nabrať tempo.

ECB spustila program rozsiahleho nákupu predovšetkým vládnych dlhopisov eurozóny, tzv. kvantitatívne uvoľňovanie (QE), v marci tohto roka zatiaľ len na 18 mesiacov, teda do septembra 2016. Odborníci však vzhľadom na nízku infláciu a len mierny hospodársky rast menového bloku špekulujú, aké ďalšie kroky banka podnikne, aby pomohla ekonomike. Jednou z možností je rozšírenie a predĺženie QE.

Jeden zo zdrojov naznačil, že na decembrovom zasadaní o tom ešte banka nerozhodne, to je príliš skoro, ale do marca budúceho roka by to mohla stihnúť. ECB sa k tomu odmietla vyjadriť.

Podľa zdrojov centrálna banka v rámci príprav na zasadanie Rady guvernérov 3. decembra poverila svojich odborníkov, aby preskúmali či vôbec a ako rozšíriť “nákupný zoznam” aj o dlhopisy miest a regiónov.

Podľa údajov od agentúry Thomson Reuters IFR sú v obehu momentálne dlhopisy miest a regiónov za vyše 500 miliárd eur. Paríž napríklad emitoval dlhopisy v hodnote 4 miliardy eur. Len nedávno predal na trhu cenné papiere za 300 miliónov eur.

Mestské dlhopisy majú zvyčajne nižšie úverové ratingy ako štáty a niektoré mestá v Španielsku a Taliansku sú na mizine. Ale v Európe je dosť veľkých miest, ktoré splácajú svoje dlhy, majú podporu vlády aj možnosť zvyšovať dane, upozornil jeden zo zdrojov.

Druhý zdroj potvrdil tiež, že ECB analyzuje prípadný nákup regionálnych dlhopisov na sekundárnych trhoch. Nemá totiž veľa možností ako rozšíriť QE. Firemné dlhopisy sú dosť vyhľadávané, takže sa pomerne ťažko zháňajú. Nákup akcií je zase spojený s vysokým rizikom, a to by vyvolalo odpor. ECB už pritom koncom minulého roka spustila nákup tzv. zabezpečených dlhopisov a cenných papierov.

1 bal zll

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA