FINANCIE: ECB zvolala mimoriadnu telekonferenciu o zvýšení ELA pre Grécko

Frankfurt nad Mohanom 19. júna (TASR) - Rada guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) bude dnes mimoriadne rokovať o žiadosti gréckej centrálnej banky, ktorá sa týka zvýšenia núdzovej likvidity pre komerčné banky v krajine. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na zdroje oboznámené so situáciou, ktoré nechceli byť menované. Podľa týchto zdrojov Rada guvernérov zvolala nadnes ...

Frankfurt nad Mohanom 19. júna (TASR) – Rada guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) bude dnes mimoriadne rokovať o žiadosti gréckej centrálnej banky, ktorá sa týka zvýšenia núdzovej likvidity pre komerčné banky v krajine. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na zdroje oboznámené so situáciou, ktoré nechceli byť menované.

Podľa týchto zdrojov Rada guvernérov zvolala nadnes mimoriadnu telekonferenciu. Dôvodom je zvýšený odlev vkladov z gréckych bánk po zlyhaní víkendových rokovaní medzi Aténami a ich veriteľmi. Gréci od pondelka 15. do stredy 17. júna vytiahli zo svojich účtov približne 2 miliardy eur a vo štvrtok 18. júna si vybrali viac ako 1 miliardu eur. Komerčné banky preto naliehavo potrebujú núdzovú likviditu.

ECB pritom tento týždeň zvýšila núdzovú úverovú linku (Emergency Liquidity Assistance, ELA) pre grécke banky o 1,1 miliardu eur na 84,1 miliardy eur.

Predseda Európskej rady Donald Tusk zvolal na pondelok 22. júna mimoriadny summit hláv štátov a vlád eurozóny po tom, ako štvrtkové (18.6.) rokovania ministrov financií menovej únie v Luxemburgu nepriniesli žiadny výsledok.

Atény nevyhnutne potrebujú zvyšné financie zo záchranného balíka, ktorého platnosť sa končí tento mesiac. Grécko totiž musí na konci júna splatiť Medzinárodnému menovému fondu (MMF) dlh vo výške takmer 1,6 miliardy eur. Zvyšná suma z balíka predstavuje 7,2 miliardy eur, avšak medzinárodní veritelia žiadajú od Atén rozsiahle reformy, grécka vláda však časť z nich odmieta.

4 20 bal dan vs

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA