EFSF by mal nakupovať dlhopisy na sekundárnych trhoch len výnimočne

Berlín 27. júla (TASR) - Európsky záchranný fond by mal nakupovať dlhopisy krajín eurozóny na sekundárnych trhoch len za skutočne výnimočných okolností. Uviedol to dnes nemecký minister financií Wolfgang Schäuble. Lídri eurozóny minulý týždeň na mimoriadnom summite schválili zvýšenie flexibility operácií Európskeho fondu finančnej stability (EFSF), ktorý tak získal právo nakupovať dlhopisy na ...

Berlín 27. júla (TASR) – Európsky záchranný fond by mal nakupovať dlhopisy krajín eurozóny na sekundárnych trhoch len za skutočne výnimočných okolností. Uviedol to dnes nemecký minister financií Wolfgang Schäuble.

Lídri eurozóny minulý týždeň na mimoriadnom summite schválili zvýšenie flexibility operácií Európskeho fondu finančnej stability (EFSF), ktorý tak získal právo nakupovať dlhopisy na sekundárnych trhoch, ak mu to odporučí Európska centrálna banka (ECB).

Podľa nemeckého ministra by však toto právo mal fond uplatňovať len vo výnimočných prípadoch, keď ECB dospeje k záveru, že situácia na finančných trhoch je natoľko mimoriadna, že ohrozuje finančnú stabilitu eurozóny.

"Vlády odmietli dať fondu neobmedzenú plnú moc na nákupy na sekundárnych trhoch," pripomenul Schäuble a dodal, že opatrenia, ktoré sa na summite schválili, môžu zabrániť tomu, aby grécka kríza prerástla do krízy, ktorá by ohrozila eurozónu ako celok, a tým aj euro. Domnieva sa tiež, že Grécko by malo byť schopné vyriešiť svoje problémy a dosiahnuť zdravý rast hospodárstva, ak uskutoční všetky schválené reformy.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA