EK požaduje od Grécka plnenie sľubov

Brusel 12. septembra (TASR) – Európska komisia (EK) vyzvala grécku vládu, aby plnila svoje sľuby. "Grécko musí splniť svoje finančné ciele a presadiť dohodnuté štrukturálne reformy," uviedol komisár EÚ pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn v nedeľu (11.9.) v Bruseli. Komisár zdôraznil, že je to podmienkou, aby Atény naďalej dostávali peniaze zo záchranných úverov od Medzinárodného menového fondu (MMF) a EÚ.

Rehn privítal rozhodnutie gréckej vlády prijať nové úsporné opatrenia i novú dočasnú daň z nehnuteľností, ktorá má do štátnej pokladnice do konca roka priniesť dodatočné 2 miliardy eur. To by mohlo Aténam pomôcť splniť fiškálne ciele.

V najbližších dňoch sa do Atén vrátia experti EK, ECB a MMF, aby pokračovali v hodnotení plnenia podmienok záchranných úverov. "Ak Grécko splní podmienky, Trojka môže svoje hodnotenie uzavrieť do konca septembra," optimisticky uviedol Rehn.

Delegácia zložená z expertov EK, ECB a MMF začiatkom septembra prerušila rokovania s gréckou vládou a odcestovala z Atén. Požadovala totiž prepracovanie návrhu rozpočtu na budúci rok. Bez odobrenia zo strany expertov Atény nedostanú ďalšie peniaze zo záchranného programu v celkovej hodnote 110 miliárd eur. Hodnota ďalšej tranže predstavuje 12 miliárd eur, z ktorých dve tretiny pripadajú na krajiny eurozóny a tretina na MMF. Tranža by mala byť uvoľnená koncom septembra.

Rehn apeloval aj na krajiny eurozóny, aby čo najskôr schválili júlové dohody lídrov týkajúce sa zvýšenia flexibility Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) pre pomoc problémovým krajinám. Rehn dúfa, že ministri financií eurozóny sa na svojom stretnutí, ktoré sa má konať koncom tohto týždňa v Poľsku, dohodnú na odstránení zvyšných prekážok. Ratifikácia dohodnutých reforiem fondu v členských štátoch má podľa neho "najvyššiu prioritu".

Informovala o tom agentúra DPA.

3 lom pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA