FINANCIE: EK požiadala 15 členských štátov o podrobnosti o daňových úľavách

Brusel 8. júna (TASR) - Európska komisia (EK) dnes v rámci rozsiahleho celoeurópskeho preverovania firemných daňových režimov v Európskej únii (EÚ) požiadala 15 členských štátov, vrátane Nemecka, Francúzska a Talianska, aby jej poskytli podrobnosti o daňových úľavách, ktoré poskytli vybraným firmám. Informovala o tom agentúra DPA. Vlády na celom svete sa snažia zakročiť proti praktikám ...

Brusel 8. júna (TASR) – Európska komisia (EK) dnes v rámci rozsiahleho celoeurópskeho preverovania firemných daňových režimov v Európskej únii (EÚ) požiadala 15 členských štátov, vrátane Nemecka, Francúzska a Talianska, aby jej poskytli podrobnosti o daňových úľavách, ktoré poskytli vybraným firmám. Informovala o tom agentúra DPA.

Vlády na celom svete sa snažia zakročiť proti praktikám nadnárodných firiem, ktoré sa presúvaním svojich centrál do štátov s výhodnými daňami snažia vyhýbať ich plateniu. Tento problém sa dostal minulý rok do centra pozornosti, keď vyšetrovanie EÚ odhalilo, že Luxembursko pomohlo stovkám nadnárodných firiem vyhnúť sa miliardovým daniam.

Komisia už začala formálne vyšetrovanie daňových výhod, ktoré napríklad koncernu Apple poskytlo Írsko, kaviarenskej sieti Starbucks Holandsko a internetovému obchodu Amazon a tiež finančnej divízii koncernu Fiat zase Luxembursko.

Vlani v decembri EK vyšetrovanie ešte rozšírila a požiadala všetkých 28 členských štátov, aby jej predložili kompletný zoznam firiem, ktorým v rokoch 2010 až 2013 poskytli rôzne daňové úľavy a výhody.

A v rámci tohto vyšetrovania teraz komisia žiada informácie o daňových výhodách približne pre 180 spoločností.

Komisia tiež zvýšila tlak na Poľsko a Estónsko, aby jej dodali informácie, ktoré žiadala ešte v decembri, a pohrozila im súdom, ak to neurobia.

Päť členských štátov už pritom vyňala z vyšetrovania. Ide o Bulharsko, Chorvátsko, Grécko, Lotyšsko a Slovinsko.

Ostatné požiadala o ďalšie podrobnosti týkajúce sa daňových programov aj o firmách, ktoré sú predmetom vyšetrovania.

Očakáva sa, že eurokomisár Pierre Moscovici na budúci týždeň predstaví návrh, ktorého cieľom bude zabrániť firmám, aby sa vyhýbali daniam, a zabezpečiť transparentnejšie a férovejšie platenie daní.

3 bal gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA