FINANCIE: EK už neočakáva viac prekvapení vo finančnej situácii írskych bánk

Brusel 1. apríla (TASR) – Európska komisia (EK) už neočakáva ďalšie prekvapenia v súvislosti so skutočnou finančnou situáciou írskych bánk. Vo štvrtok (31. 3.) zverejnené výsledky záťažových testov bánk odhalili, že do finančných inštitúcií v Írsku bude treba investovať ďalších 24 miliárd eur, tieto potreby však už možno podľa EK považovať za konečné.

Podľa komisie môžu byť pokryté kapitálové požiadavky bez väčších problémov z 35 miliárd eur určených v rámci pomoci zo zdrojov Európskeho fondu finančnej stability (EFSF), zdrojov Európskej únie a Medzinárodného menového fondu (MMF) na pomoc írskemu bankovému sektoru.

"S jasnou víziou prezentovania reštrukturalizácie bankového sektora v Írsku si myslíme, že toto by malo presvedčiť a uistiť aktérov na trhu, že sa nechystajú už žiadne ďalšie prekvapenia," komentoval hovorca komisára pre ekonomické a finančné záležitosti Amadeu Altafaj.

Najnovší údaj zo štvrtka zvyšuje celkové náklady Írska na záchranu bankového sektora od roku 2009 približne na 70 miliárd eur.

(spravodajca TASR Silvester Balog) gl

REKLAMA

REKLAMA