EK verí, že do výmeny gréckych dlhopisov sa zapojí 90 % investorov

Brusel 26. augusta (TASR) – Európska komisia verí, že do výmeny gréckych dlhopisov sa zapojí dostatok súkromných investorov, aby bolo možné realizovať druhý záchranný balík pre zadlženú krajinu. Uviedol to dnes hovorca komisie Amadeu Altafaj v reakcii na vyhlásenie Grécka, ktoré trvá na tom, aby sa do záchranného programu zapojilo najmenej 90 % súkromných investorov, inak sa na ňom nezúčastní.

"Nie je dôvod myslieť si, že účasť súkromného sektora bude nižšia ako plánovaných 90 %," skonštatoval Altafaj a pripomenul, že aj v záveroch mimoriadneho summitu z 21. júla je uvedený tento odhad, a nevidí dôvod, prečo by sa malo konečné číslo výrazne líšiť od odhadu.

Ministri financií Európskej únie schválili 21. júla na mimoriadnom summite druhý balík pomoci pre Grécko vo výške 109 miliárd eur, ktorý počíta aj so zapojením súkromných investorov do záchranného procesu. Tí by mali odpísať časť gréckeho dlhu.

Podľa Ústavu pre medzinárodné financie, ktorý sa odvoláva na najnovší prieskum, však len 60 % až 70 % veriteľov naznačilo, že sa zapojí do záchranného programu.

Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

1 2 bal pa

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA