EK znovu analyzuje možný dopad dane z finančných transakcií

Brusel 3. februára (TASR) – Európska komisia (EK) sa snaží revidovať možný dopad zavedenia dane z finančných transakcií, v ktorom bude premietnutý aj najhorší možný scenár predvídajúci masívnu stratu pracovných miest, informoval dnes hovorca komisára pre daňovú politiku Algirdasa Šemetu.

Pre internetový denník EUobserver hovorca EK uviedol, že pôvodné prognózy, ktoré komisia zverejnila v septembri minulého roka, boli zneužité a dezinterpretované. Komisár Šemeta aj naďalej zastáva názor, že celkový dopad dane z finančných prevodov bude pozitívny, aj keď si komisári uvedomujú riziko odlevu niektorých spoločností mimo priestoru EÚ.

"Komisia pracuje na nových ekonomických analýzach," potvrdil dnes hovorca komisára Šemetu. Nová správa sa má sústrediť na pozitívny prínos 0,1-percentného zdanenia primárnych trhov a 0,01-percentného zdanenia širšieho špekulatívneho trhu s finančnými derivátmi.

Podľa EK tento typ zdanenia prinesie EÚ zisky vo výške 57 miliárd eur ročne, pričom zdanený bude práve sektor finančných služieb, ktorý verejnosť vníma ako hlavného vinníka finančnej krízy z roku 2008. Komisár Šemeta v rozhovore, ktorý v utorok (31. 1.) uverejnili viaceré európske médiá, uviedol, že návrh dane z finančných prevodov má širokú podporu európskej verejnosti aj mnohých členských štátov EÚ, pričom iba niekoľké z nich sú tvrdými odporcami tejto dane. Na ich čele je Spojené kráľovstvo a britský premiér David Cameron, podľa ktorého je táto daň bláznovstvom, pripomenul denník EUobserver Šemetove slová.

"Údaje, ktoré v tejto súvislosti prezentovala Európska komisia, boli zneužité a dezinterpretované so zámerom poukázať na negatívny dopad tejto dane na hospodársky rast, konkurencieschopnosť a zamestnanosť," tvrdí Šemeta. Komisár sa snaží vyvrátiť niektoré mýty sprevádzajúce daň z finančných prevodov, ktoré sa zameriavajú iba na negatívnu stránku veci.

"Všetky dane, ak sa ne pozrieme izolovane, znamenajú nejaké ekonomické náklady. Ale náklady dane z finančných prevodov sú nepatrné a je legitímne o nich hovoriť potom, akú obrovskú pomoc a podporu dostal finančný sektor v posledných rokoch," tvrdí Šemeta.

Komisár zároveň vyvracia teóriu, že daň z finančných prevodov bude mať negatívny dopad na bežných konzumentov, lebo podľa neho až 85 percent finančných transakcií, ktoré majú byť zdanené, sa vykonáva výlučne medzi finančnými inštitúciami.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA