FINANCIE: ESRB upozorňuje na dôsledky pomoci Grécku pre finančný sektor Európy

Frankfurt nad Mohanom 20. júla (TASR) - Podľa hodnotenia Európskeho úradu pre systémové riziká (ESRB) v súvislosti s gréckou krízou zosilneli nebezpečenstvá pre finančný sektor Európy. Agentúra DPA informuje o tom na základe dnešnej správy ESRB. Udalosti v Grécku znovu oživili riziká únosnosti verejných financií.

Frankfurt nad Mohanom 20. júla (TASR) – Podľa hodnotenia Európskeho úradu pre systémové riziká (ESRB) v súvislosti s gréckou krízou zosilneli nebezpečenstvá pre finančný sektor Európy. Agentúra DPA informuje o tom na základe dnešnej správy ESRB.

Udalosti v Grécku znovu oživili riziká únosnosti verejných financií.

Zatiaľ však jestvuje málo signálov, že by sa grécka kríza mohla rozšíriť do ďalších krajín. K všeobecnej neistote na finančných trhoch prispel aj konflikt na Ukrajine.

Orgán poverený strážením stability na kontinente však teraz vidí aj prvé momenty normalizácie konjunktúry v Európe. Objavujú sa po dlhej krízovej fáze. Celkovo však trend konjunktúry zostáva slabý.

ESRB (European Systemic Risk Board) je súčasťou európskeho finančného trhového dohľadu. Vznikol v roku 2010 spolu s ďalšími dozornými orgánmi, ktoré majú za povinnosť dohliadať na trhy. Ich úlohou je včas objavovať riziká a poruchy vo finančnom systéme a čo možno najskôr prijať opatrenia na ich oslabenie a elimináciu.

ESRB pracuje pri Európskej centrálnej banke (ECB) a jej prezident Mario Draghi je aj predsedom ESRB.

3 jns gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA