EÚ nalieha na Slovensko, aby sa povznieslo nad politické ťahanice

Brusel 12. októbra (TASR) – Európska únia (EÚ) nalieha na Slovensko, aby sa povznieslo nad lokálne politické ťahanice, pre ktoré parlament v utorok 11. októbra neschválil zmeny v európskom záchrannom fonde.

Európski predstavitelia predniesli svoju žiadosť len niekoľko hodín po tom, ako parlament v Bratislave rozšírenie úverovej kapacity a právomocí eurovalu zamietol a vyslovil nedôveru vláde SR. Kabinet premiérky Ivety Radičovej následne padol.

Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy a predseda Európskej komisie José Manuel Barrosso dnes uverejnili spoločné komuniké, v ktorom pripomínajú, že zmeny v Európskom fonde finančnej stability (EFSF) musia byť schválené, aby sa zabezpečila prosperita eurozóny.

"Naďalej veríme, že slovenské úrady a parlament si plne uvedomujú mimoriadny význam rozšíreného a flexibilnejšieho EFSF pre zachovanie finančnej stability v eurozóne," konštatuje sa v komuniké.

Zmeny v európskom záchrannom fonde s výnimkou Slovenska schválilo všetkých zvyšných 16 štátov eurozóny. Jeho odmietnutie jedinou krajinou môže skomplikovať reformu EFSF. Parlament v Bratislave by však mal o fonde hlasovať ešte raz, už tento týždeň, aj keď presný dátum zatiaľ nebol určený. Najsilnejšia opozičná strana Smer opakovane avizovala, že po páde vlády euroval podporí.

Informovala o tom agentúra DPA.

3 bal gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA