Európska komisia dúfa v druhý pokus Slovenska

Brusel 12. októbra (TASR) – Európska komisia pevne verí v zachovanie eura ako spoločnej meny Európskej únie, povedala dnes na stretnutí s novinármi akreditovanými v Bruseli hovorkyňa EK Pia Ahrenkilde Hansenová.

Jej odpoveď nasledovala po sérii otázok zo strany novinárskej obce, ktorých zaujímalo stanovisko EK k najnovšiemu politickému vývoju na Slovensku, spojeného s odmietnutím ratifikovať euroval.

"Môžem povedať len toľko, že v priebehu dnešného dňa prebehlo viacero kontaktov medzi predstaviteľmi komisie a slovenskými politikmi a na rôznych úrovniach," povedala hovorkyňa EK, odmietla však špecifikovať podrobnejšie detaily.

"Môžem zopakovať iba to, čo sa chystajú ohlásiť predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a predseda Európskej rady Herman Van Rompuy – že Slovensko bude schopné pozitívne zareagovať a splniť si svoje záväzky prijaté na summite eurozóny z 21. júla," povedala hovorkyňa EK.

Európska únia podľa nej pevne verí, že Slovensku sa v druhom hlasovaní parlamentu euroval podarí schváliť.

"Plne rešpektujeme demokratický proces na Slovensku, ale zároveň veríme, že sa podarí nájsť spôsob ako si splniť svoje záväzky," uviedla Hansenová.

Zároveň pred prítomnými novinármi dodala, že aj slovenskí činitelia by si mali uvedomiť, že ide o proces, ktorý má pre budúcnosť zabezpečiť finančnú stabilitu nielen eurozóny, ale aj celej Európskej únie, a teda aj Slovenska ako členského štátu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA