Európska komisia varovala Belgicko pred možnými sankciami za rozpočet

Brusel 7. januára (TASR) – Európska komisia skritizovala tohtoročný belgický rozpočet, ktorý je podľa nej príliš optimistický a vyzvala Brusel, aby prijal urýchlene ďalšie opatrenia, inak riskuje sankcie. Európska komisia tak prvýkrát využila svoje právomoci na základe balíka známeho ako six-pack, ktorý vstúpil do platnosti v polovici decembra a ktorého cieľom je jednoduchšie trestanie krajín porušujúcich rozpočtové pravidlá.

Komisár Európskej únie pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn varoval belgickú vládu, že vládne odhady v oblasti rozpočtového deficitu na rok 2012 sú prehnane optimistické. Zatiaľ čo vláda počíta s deficitom na úrovni 2,8 % hrubého domáceho produktu (HDP), EK je presvedčená, že to bude 3,25 % HDP, čím krajina prekročí 3-% hranicu požadovanú úniou.

Rehn preto belgického ministra financií Stevena Vanackereho vo štvrtok (5.1.) listom vyzval, aby vláda pripravila nové úsporné opatrenia v objeme od 1,2 miliardy do 2 miliárd eur, prípadne obmedzila výdavky. Na to má pritom len niekoľko dní.

"Informácie o konkrétnych opatreniach potrebujeme získať do konca týždňa, najneskôr do pondelka (9.1.) rána," napísal Rehn v liste, ktorý zverejnil v piatok denník De Tijd. Pre belgickú vládu je to zvlášť ťažká situácia, keďže len vytvorenie vlády trvalo v krajine 18 mesiacov.

Vanackere však zdôraznil, že Belgicko dostane rozpočtový deficit tento rok pod 3 % HDP tak, ako sa zaviazalo. "Belgicko nemá v pláne unikať pred zodpovednosťou. Rozpočtový schodok pod 3 % HDP dostaneme," dodal minister.

Informovali o tom agentúry AP a DPA.

2 3 dan pa

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA