Európu čaká ťažká a bolestivá cesta z dlhovej krízy

Londýn 11. novembra (TASR) – Európu čaká ťažká a bolestivá cesta z dlhovej krízy. Dokonca aj keď sa eurozóne podarí zmierniť finančné tlaky, ktoré ju ohrozujú, jej členovia, zvlášť tí slabší, zaplatia obrovskú daň za odstránenie fiškálnej nerovnováhy, ktorá je jadrom problémov bloku.

Najväčšie bremeno musia na seba vziať krajiny s vysokými externými deficitmi. To znamená ďalšie uťahovanie opaskov. Grécka ekonomika sa pritom už štvrtý rok zmieta v recesii a iné zadlžené štáty balansujú na jej okraji. Španielsko dnes napríklad oznámilo, že rast jeho ekonomiky sa v 3. kvartáli 2011 zastavil.

Európska komisia (EK) vo svojej jesennej prognóze upozornila, že eurozóne s veľkou pravdepodobnosťou hrozí stagnácia. Odhaduje, že na budúci rok sa hrubý domáci produkt (HDP) regiónu zvýši len o 0,5 % a nevylučuje ani jeho pokles.

Kľúčom k rastu a tvorbe pracovných miest je obnovenie dôvery a udržateľnosti financií a finančného systému i urýchlenie reforiem, ktoré zlepšia rastový potenciál Európy," vyhlásil eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn.

Po "dešifrovaní" jeho slov to znamená ešte väčšie úsilie nadmerne zadlžených štátov o zníženie rozpočtových deficitov na úroveň, pri ktorej budú investori znova ochotní kupovať ich dlhopisy so znesiteľnými úrokmi.

Mnohí ekonómovia ale upozorňujú, že sprísnenie fiškálnej politiky v čase, keď je dopyt slabý, je receptom na recesiu, ktorá môže pochovať jednotnú menu, keďže dlhy niektorých členov eurozóny neúprosne rastú a voliči sa čoraz viac búria proti úsporným opatreniam.

Podľa niektorých analytikov nie je možné vyhnúť sa vlne krachov bánk ani štátnym bankrotom. Upozorňujú tiež, že väčšine členov eurozóny hrozí pokles ekonomiky a deflácia.

Francúzsko v obave o stratu najvyššieho ratingu zrýchľuje škrty vo výdavkov a zvyšovanie daní, aby dosiahlo rozpočtový cieľ.

Nová grécka a talianska vláda budú musieť získať súhlas parlamentov so štrukturálnymi reformami. Ale aj keď sa im to podarí, potrvá celé roky, kým začnú mimoriadne potrebné zmeny v dôchodkovom systéme prinášať ovocie.

Analytici odporúčajú Európskej centrálnej banke, aby uvoľnila menovú politiku, vrátane zvýšenia inflačného cieľa na 3 %. Štátom eurozóny radia, aby koordinovali svoju daňovú a výdavkovú politiku a snažili sa zmierniť vzájomné rozdiely.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA