Eurozóna má pred sebou týždeň, ktorý možno otrasie svetom

Paríž 4. decembra (TASR) – Eurozóna má pred sebou kľúčový týždeň, ktorý bude mať rozhodujúci význam pre budúcnosť jej meny a tým aj jej samotnej. Finančné trhy po dvojročnom zhoršovaní dlhovej krízy niektorých členov eurozóny s napätím čakajú na jeho výsledky.

Agentúra Reuters priniesla prehľad očakávaných rozhodujúcich udalostí týždňa, ktorý sa začne 5. decembra.

Pondelok 5. decembra: – Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy sa stretne v Paríži s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Na stretnutí budú dopracúvať spoločné návrhy na sprísnenie rozpočtovej disciplíny v eurozóne a chcú, aby ich návrhy schválilo všetkých 27 lídrov EÚ v piatok (9. 12.) na summite; – Taliansky premiér Mario Monti a jeho kabinet majú schváliť a uviesť do života úsporný balík opatrení v celkovej hodnote 24 miliárd eur. Taliansky rozpočet má dosiahnuť rovnováhu medzi príjmami a výdavkami v roku 2013; – Írska vláda zverejní úsporný štátny rozpočet zostavený tak, aby krajina dodržala termín na splatenie úveru, ktorý dostala na prekonanie krízy od EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF).

Utorok 6. decembra: – Očakáva sa, že grécky parlament bude hlasovať o návrhu úsporného štátneho rozpočtu na rok 2012. Ak bude schválený, do Atén pricestujú predstavitelia Európskej komisie, Európskej centrálnej banky a MMF, aby posúdili dodržiavanie podmienok, ktoré dostali od takzvanej Trojky na uvoľňovanie tranží prisľúbenej rámcovej medzinárodnej pomoci; – Americký minister financií Timothy Geithner príde na trojdňovú návštevu do Európy. Bude naliehať na rozhodujúcich členov EÚ, aby prijali účinné opatrenia na odvrátenie finančnej katastrofy. Minister navštívi Frankfurt nad Mohanom, Berlín, Paríž, Marseille a Miláno.

Streda 7. decembra: – V Marseille budú dva dni rokovať francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, nemecká kancelárka Angela Merkelová, španielsky premiér Mariano Rajoya, stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy a predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. – Nemecko uskutoční aukciu päťročných dlhopisov v predpokladanom objeme 5 miliárd eur.

Štvrtok 8. decembra: – Výkonná rada Európskej centrálnej banky sa zíde na poslednom tohtoročnom rokovaní. Asi 60 % oslovených analytikov predpokladá, že banka zníži svoju základnú úrokovú sadzbu na 1 % a súčasne ohlási dlhodobý likviditný tender, ktorý má zabezpečiť centrálnym bankám dostatok prostriedkov na poskytovanie úverov; – V Bruseli sa zídu lídri 27 členov EÚ na pracovnej večeri.

Piatok 9. decembra: – V Bruseli sa začne summit EÚ, ktorý sa zameria na sprísnenie pravidiel fiškálnej integrácie a bude rokovať aj o zmenách v zmluve buď jednoduchšou, alebo časovo komplikovanou cestou. Hovorí sa aj o možnosti, že sa členovia eurozóny vydajú na ďalšiu cestu samostatne.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 jns pa

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA