Fínsko sa nebude podieľať na ESM, ak sa zruší jednomyseľné hlasovanie

Helsinki 9. decembra (TASR) – Fínska ministerka financií Jutta Urpilainenová pohrozila, že krajina sa nebude podieľať na trvalom eurovale, ak kľúčové rozhodnutia v súvislosti s jeho fungovaním sa budú prijímať na základe kvalifikovanej väčšiny, a nie jednomyseľne.

"Budeme trvať na tom, aby naďalej platil systém jednomyseľného rozhodovania," povedala dnes ministerka pre televíznu stanicu YLE. Už skôr sa vyjadrila, že Fínsko odmieta najnovší návrh Francúzska a Nemecka, aby sa v súvislosti s Európskym stabilizačným mechanizmom (ESM) rozhodovalo formou kvalifikovanej väčšiny. Podľa nej by takýto krok poškodil záujmy menších krajín.

Fínsko podporuje väčšinu z ďalších opatrení na riešenie dlhovej krízy eurozóny ako automatické sankcie pre krajiny, ktoré nedodržia rozpočtový deficit, takže analytici predpokladajú, že sa nakoniec podarí dospieť k nejakému technickému kompromisu.

Niektorí sa však obávajú, že euroskepticizmus bude vo Fínsku rásť. To naznačili už nedávne požiadavky Helsínk na záruky Grékov za príspevok Fínska ich krajine. "Euroskepticizmus sa teraz ozýva omnoho hlasnejšie než kedykoľvek predtým," povedal Ville Pernaa z Centra pre parlamentné štúdie pri Univerzite v Turku.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 dan gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA