Gréci nechcú, aby referendum bolo o eure

Atény 3. novembra (TASR) – Zotrvanie Grécka v eurozóne nemôže závisieť od referenda, tvrdí grécky minister financií Evangelos Venizelos. Celkove sa v Aténach množia hlasy proti referendu.

"Grécko je súčasťou eurozóny. To je historický výdobytok našej krajiny a nikto ho nesmie spochybňovať. Tento úspech nemôže závisieť od referenda," uviedol Venizelos vo vyhlásení, ktoré vydala jeho kancelária po návrate do Atén zo summitu lídrov skupiny G20 v Cannes.

Venizelos sa postavil proti názorom gréckeho premiéra Jorgosa Papandrea, francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho a nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Sarkozy a Merkelová v stredu oznámili Papandreovi, že Grécko nedostane žiadne ďalšie peniaze, pokiaľ sa krajina nerozhodne, či chce zostať v eurozóne.

Papandreu v Cannes povedal: "Teraz vám nemôžem povedať presné znenie otázky, ale podstatou je, že otázka sa netýka len záchranného programu, ale toho, či chceme zostať v eurozóne."

Venizelos opäť vyzval opozíciu, aby podporila vládu a pomohla Grécku zostať v eurozóne, aby sa stala "garantom medzinárodnej dôveryhodnosti krajiny". Dodal, že politici môžu ochrániť Grécko len tak, že čo najskôr zrealizujú rozhodnutia, na ktorých sa európski lídri dohodli 26. októbra.

Proti tomu, aby otázka v referende bola o zotrvaní Atén v eurozóne, je aj zástupca ministra financií Pantelis Oikonomou. V rozhovore pre televíziu NET TV odmietol ultimátum Nemecka a Francúzska. "Som proti tomu, aby sme vypísali referendum o eure. To by bolo absolútne nevhodné," uviedol Oikonomou. "Dostali sme ultimátum. Cudzinci chcú zasahovať do toho, o čom bude referendum."

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 lom gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA