Grécko bude potrebovať desaťročie na návrat ku konkurencieschopnosti

Berlín 24. septembra (TASR) – Grécko bude potrebovať minimálne 10 rokov na zotavenie sa zo súčasnej dlhovej krízy a návrat ku konkurencieschopnosti, povedal pre dnešné vydanie nemeckého ekonomického týždenníka Wirtschaftswoche nemecký minister financií Wolfgang Schäuble.

"Je jasné, že Grécko sa nebude môcť vrátiť na budúci rok na kapitálové trhy, ako sme sa domnievali v roku 2010," povedal Schäuble. "Grécko bude potrebovať skôr celé desaťročie než jeden rok na to, aby obnovilo svoju ekonomickú konkurencieschopnosť," dodal s tým, že všetko bude závisieť od vôle samotných gréckych obyvateľov. Zároveň ale ocenil grécku vládu za jej úsilie dostať rozpočtový schodok pod kontrolu.

Na druhej strane sa obáva, že eurozóna by sa mohla rozpadnúť, prípadne aj Európska únia, a nevylučuje ani pokračovanie bankovej krízy, ak sa nepodarí dostať pod kontrolu súčasnú dlhovú krízu v eurozóne. Čo sa týka členstva v menovom bloku, podobne ako kancelárka Angela Merkelová aj Schäuble odmieta odchod Grécka z eurozóny.

Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.

1 3 dan pa

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA