Grécko bude potrebovať nad rámec pomoci EÚ/MMF a bánk ešte 15 mld. eur

Brusel 2. februára (TASR) – Medzinárodní inšpektori zistili, že Grécko bude potrebovať okrem druhého balíka zahraničnej pomoci v objeme 130 miliárd eur a zníženia dlhu zo strany súkromných veriteľov o 100 miliárd eur ďalších 15 miliárd eur. Povedal to dnes zdroj z Európskej únie (EÚ).

Európska komisia (EK) už požiadala ostatné krajiny eurozóny, aby rozdiel zafinancovali, povedal zdroj, ktorý nechcel byť menovaný, keďže ide o citlivú otázku. Znamená to, že súkromní investori už ďalšie ústupky podľa všetkého neurobia a Grécko je v takom stave, že nedokáže tento objem peňazí nájsť ani v prípade očakávaných ďalších úspor.

Potrebné financie by bolo možné zabezpečiť buď zvýšením objemu pomoci od ostatných krajín eurozóny, alebo od centrálnych bánk a štátnych bánk, ako je francúzska Caisse de Depots. Tie by mohli odpísať časť zo svojich pohľadávok voči Grécku.

Súčasné tlaky na to, aby sa do zníženia dlhu Grécka zapojili popri súkromnom sektore aj verejní držitelia gréckych dlhopisov, sú najnovším pokusom, ako zabrániť potenciálne zničujúcemu bankrotu krajiny. Štáty eurozóny a Medzinárodný menový fond (MMF) už poskytli Grécku pomoc za miliardy eur, zatiaľ však nemuseli riešiť prípadné straty z týchto investícií.

Informovala o tom agentúra AP.

2 dan gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA