FINANCIE: Grécko chce kapitálové kontroly zrušiť do polovice budúceho roka

Atény 1. decembra (TASR) - Grécko očakáva, že kapitálové kontroly zavedené začiatkom leta by sa mohli v plnej miere zrušiť do polovice budúceho roka. Uviedol to dnes štátny tajomník gréckeho ministerstva financií Jorgos Chuliarakis. Informovala o tom agentúra Reuters.

Atény 1. decembra (TASR) – Grécko očakáva, že kapitálové kontroly zavedené začiatkom leta by sa mohli v plnej miere zrušiť do polovice budúceho roka. Uviedol to dnes štátny tajomník gréckeho ministerstva financií Jorgos Chuliarakis. Informovala o tom agentúra Reuters.

Podľa Chuliarakisa sa kontroly toku kapitálu začnú uvoľňovať postupne po tom, ako grécke banky tento mesiac dokončia svoju rekapitalizáciu a zvýši sa dôvera v ekonomiku, s čím Chuliarakis počíta po začatí rozhovorov o zmiernení dlhu na začiatku roka.

“Predpokladám, že všetky kapitálové kontroly sa zrušia do konca prvého polroka budúceho roka,” povedal Chuliarakis. Zároveň dodal, že v súvislosti s rušením kontrol kapitálu je dôležité postupovať opatrne. “Nie je možné to urobiť rýchlo, inak sa môžeme opäť dostať do problémov,” dodal.

Grécka vláda zaviedla kapitálové kontroly a na tri týždne nariadila zatvorenie bánk 29. júna v úsilí zabrániť pádu finančných inštitúcií po tom, ako Gréci začali hromadne vyberať svoje úspory. Reagovali tak na nedohodu Atén s veriteľmi a odmietnutie plnenia podmienok druhého záchranného balíka.

Následne v auguste sa grécka vláda dohodla na treťom záchrannom programe v hodnote 86 miliárd eur. Podľa gréckeho ministra hospodárstva Jorgosa Statchakisa by prvú kontrolu zavádzania reforiem v rámci súčasného záchranného programu malo Grécko uzatvoriť už tento mesiac. To by Aténam otvorilo cestu na rokovania s veriteľmi o ďalšom zmiernení dlhu.

1 20 dan gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA