FINANCIE: Grécko v Rige nepredloží Euroskupine svoj návrh reforiem

Viedeň 22. apríla (TASR) - Grécko nepredloží ministrom financií svoj návrh reforiem už na ich najbližšom zasadaní v piatok 24. apríla. Uviedol to dnes Thomas Wieser, predstaviteľ Európskej únie (EÚ), ktorý zároveň dodal, že zadlžená krajina ba mala byť do júna solventná. Informovala o tom agentúra Reuters.

Viedeň 22. apríla (TASR) – Grécko nepredloží ministrom financií svoj návrh reforiem už na ich najbližšom zasadaní v piatok 24. apríla. Uviedol to dnes Thomas Wieser, predstaviteľ Európskej únie (EÚ), ktorý zároveň dodal, že zadlžená krajina ba mala byť do júna solventná. Informovala o tom agentúra Reuters.

Wieser je šéfom tímu odborníkov Euroskupiny (neformálneho združenia ministrov financií eurozóny), ktorý pripravuje pre zasadania ministrov hodnotenia a podklady a na ich základe prijímajú rozhodnutia.

Podľa Wiesera v máji však musí Grécko v každom prípade predložiť zoznam reforiem. V rozhovore pre rakúsku rozhlasovú stanicu ORF pripomenul, že Grékom beží čas a aj keď do Rigy žiadny návrh neprinesú, v máji ho musia dokončiť. Dodal, že čo sa týka likvidity, situácia v Grécku je síce mierne napätá, ale do júna by malo s peniazmi vyjsť.

Grécko, ktorému dochádzajú financie, sa dohodlo vo februári s partnermi v eurozóne na predĺžení záchranného programu do 30. júna. A sľúbilo vtedy, že do konca apríla predloží veriteľom komplexný návrh reforiem, ktoré mu pomôžu znížiť dlh na udržateľnú úroveň a za to dostane zvyšných 7,2 miliardy eur zo záchranného balíka.

Predstavitelia eurozóny pôvodne očakávali, že Grécko im predloží zoznam reforiem už na piatkovom zasadaní Euroskupiny, ale to sa nestane.

Rokovania ľavicovej gréckej vlády, ktorá sa dostala k moci po predčasných voľbách koncom januára vďaka sľubom, že zastaví úsporné opatrenia a reformy, s veriteľmi z eurozóny a Medzinárodného menového fondu viaznu. Všetky návrhy, ktoré im Atény doteraz predložili, boli len všeobecné a bez podobností o tom, ako chcú vyriešiť svoje dlhové problémy. Ak však obe strany nenájdu kompromis a Grécku dôjdu peniaze, bude musieť vyhlásiť platobnú neschopnosť a vystúpiť z eurozóny.

Wieser je však podľa vlastných slov presvedčený o tom, že veriteľom sa nakoniec podarí úspešne zavŕšiť rokovania s Gréckom.

1 bal pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA