FINANCIE: Grécky premiér A. Tsipras vyhlásil, že dohoda s veriteľmi je blízko

Atény 27. mája (TASR) - Grécko, ktorému hrozí platobná neschopnosť, je podľa slov premiéra Alexisa Tsiprasa blízko dohody s veriteľmi. Informovala o tom agentúra DPA. "Nachádzame sa v cieľovej rovinke," uviedol Tsipras dnes v Aténach.

Atény 27. mája (TASR) – Grécko, ktorému hrozí platobná neschopnosť, je podľa slov premiéra Alexisa Tsiprasa blízko dohody s veriteľmi. Informovala o tom agentúra DPA.

“Nachádzame sa v cieľovej rovinke,” uviedol Tsipras dnes v Aténach. Premiér je optimistický a verí, že v krátkom čase bude môcť oznámiť dohodu.

Tsipras sa v Aténach zúčastnil na krízovom zasadnutí s ministrom financií Janisom Varoufakisom a vyjednávačmi, ktorí v Bruseli rokujú s Európskou komisiou (EK), Európskou centrálnou bankou (ECB) a Medzinárodným menovým fondom (MMF). Premiér ubezpečil občanov, že neexistuje žiadne nebezpečenstvo, ktoré by ohrozovalo platy a dôchodky zamestnancov verejného sektora a ani banky a vklady.

Grécka štátna kasa je prakticky prázdna, preto sa Atény musia čo najrýchlejšie dohodnúť s veriteľmi. Dohoda by umožnila uvoľnenie 7,2 miliardy eur zo záchranného balíka pre krajinu. Tieto peniaze sú zablokované, kým sa Grécko nedohodne s veriteľmi na záväznom reformnom balíku. Atény musia len v júni uhradiť MMF splátky dlhu vo výške 1,5 miliardy eur.

3 lom gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA