Hlavnou témou novembrového summitu G20 bude európska dlhová kríza

Brusel 10. októbra (TASR) – Dlhová kríza eurozóny bude zrejme hlavnou témou novembrového summitu lídrov skupiny G20. Existujú totiž veľké obavy z nebezpečného vplyvu krízy eurozóny na zvyšok svetovej ekonomiky, uviedli dnes v liste adresovanom ostatným európskym lídrom prezident Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso a stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy.

Summit G20 sa bude konať 3. a 4. novembra vo francúzskom Cannes. Okrem európskej dlhovej krízy sa podľa listu bude diskutovať aj o rizikách ohrozujúcich globálne hospodárstvo, ktoré predstavujú vývoj v USA a v rozvíjajúcich sa ekonomikách.

"Európa bude v centre záujmu summitu v Cannes," píšu v liste Barroso a Van Rompuy. "Ak Európa nevyrieši svoju dlhovú krízu, podľa našich partnerov z G20 to bude mať nebezpečné dôsledky na globálnu ekonomiku. Musíme im ukázať, že Európska únia je rozhodnutá urobiť všetko, čo je nevyhnutné na prekonanie terajších problémov."

Barroso a Van Rompuy tiež uviedli, že pretrváva mnoho ekonomických nerovnováh, ktoré existovali pred začiatkom dlhovej krízy eurozóny. Ako príklad uviedli podhodnotený kurz čínskeho jüanu a nedostatok úspor v USA. "Preto musíme zabezpečiť vyváženú diskusiu o rozličných rizikách ohrozujúcich svetovú ekonomiku, vrátane tých, ktoré majú svoj pôvod v USA a rozvíjajúcich sa ekonomikách. Všetky krajiny musia prispieť," uzatvára list.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 lom pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA