FINANCIE: Inflácia v eurozóne aj v celej EÚ v júli stagnovala

Luxemburg 14. augusta (TASR) - Inflácia v eurozóne aj v celej Európskej únii (EÚ) v júli stagnovala. Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne tak v júli 2015 zostalo na júnovej úrovni 0,2 % a v EÚ na úrovni 0,1 %. Informoval o tom dnes európsky štatistický úrad Eurostat. Zápornú medziročnú infláciu zaznamenalo v júli 11 štátov EÚ.

Luxemburg 14. augusta (TASR) – Inflácia v eurozóne aj v celej Európskej únii (EÚ) v júli stagnovala. Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne tak v júli 2015 zostalo na júnovej úrovni 0,2 % a v EÚ na úrovni 0,1 %. Informoval o tom dnes európsky štatistický úrad Eurostat.

Zápornú medziročnú infláciu zaznamenalo v júli 11 štátov EÚ. Najviac pritom klesli spotrebiteľské ceny na Cypre (-2,4 %), v Rumunsku (-1,4 %) a Grécku (-1,3 %). Naopak, najvyššiu medziročnú mieru inflácie dosiahli v júli Malta (1,2 %), Rakúsko (1,1 %) a Belgicko (0,9 %).

Oproti júnu sa medziročná miera inflácie v júli znížila v 15 štátoch EÚ, v štyroch stagnovala a v ôsmich vzrástla.

Najväčší pozitívny vplyv na medziročnú infláciu v eurozóne mali v júli ceny reštaurácií a kaviarní (+0,09 percentuálneho bodu), tabaku (+0,08 percentuálneho bodu) a prenájmov (+0,06 percentuálneho bodu). Naopak, najväčší negatívny vplyv mali ceny palív a dopravy (-0,43 percentuálneho bodu), vykurovacieho oleja (-0,20 percentuálneho bodu) a mlieka, syra a vajec (-0,06 percentuálneho bodu).

Na Slovensku sa spotrebiteľské ceny v júli medzimesačne znížili o 0,3 % a medziročne klesli o 0,2 %.

12 bal gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA