Inšpektori EK skúmajú rozpočtový deficit Španielska za rok 2011

Brusel 9. marca (TASR) – Inšpektori Európskej komisie (EK) preverujú v Španielsku výšku jeho vlaňajšieho rozpočtového deficitu, ktorý je podľa predbežných údajov vyšší, ako sa čakalo. Oznámila to dnes komisia.

Španielsko vo februári informovalo Brusel, že v roku 2011 dosiahol rozpočtový schodok krajiny 8,5 % hrubého domáceho produktu (HDP), pričom podľa dohody s EK ho malo znížiť na 6 % HDP. Madrid zároveň upozornil, že ani tento rok sa mu nepodarí stlačiť deficit na plánované 4,4 % HDP a očakáva, že ho zredukuje len na 5,8 % HDP.

Odborníci EK preto tento týždeň v Madride vyhodnocujú údaje o stave španielskych verejných financií.

"Je to bežný postup pre všetky krajiny v rámci disciplinárneho konania za prekročenie limitu pre rozpočtový schodok," uviedol hovorca komisie Amadeu Altafaj.

EK začala v roku 2009 disciplinárne konanie proti 23 krajinám, vrátane Slovenska, pretože ich rozpočtový deficit prekročil povolený limit 3 % HDP. Komisia všetkým "hriešnikom" určila, dokedy musia postupne stlačiť deficit verejných financií pod hranicu 3 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Španielsku sa však nedarí plniť dohodnuté ciele, za čo mu teraz môže hroziť pokuta vo výške 0,1 % jeho HDP. No na druhej strane španielska ekonomika sa prepadla do recesie a EK pri svojich výpočtoch vychádzala z optimistickejších prognóz vývoja hospodárstva.

Vláda v Madride preto požiadala Brusel o flexibilnejší prístup a zmiernenie rozpočtových cieľov.

Konečnú výšku rozpočtového deficitu Španielska musí ešte potvrdiť európsky štatistický úrad, ktorý zverejní tieto údaje v apríli. Až potom EK rozhodne o tom, či Španielsku udelí pokutu. No bez ohľadu na aprílové výsledky komisia trvá na tom, že Madrid musí pripraviť rozpočet pre tento rok tak, aby dodržal plánovaný schodok 4,4 % HDP.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal pa

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA