Jürgen Stark končí vo vedení ECB, údajne pre spory o nákup dlhopisov

Frankfurt nad Mohanom 9. septembra (TASR) – Člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Jürgen Stark odstupuje zo svojej funkcie pre konflikt vo vedení banky za kontroverzný program nákupu dlhopisov. Uviedli to dnes zdroje z ECB pre agentúru Reuters.

ECB potvrdila, že Stark (63) sa rozhodol rezignovať, uviedla však, že z osobných dôvodov. Vo funkcii ostane dovtedy, kým nebude vymenovaný jeho nástupca, čo by sa malo udiať do konca roka.

Dva nemenované zdroje ale pre Reuters uviedli, že jeho odchod má súvislosť s nákupom dlhopisov, ktoré za ostatný mesiac pomohli zabrániť pádu Talianska a Španielska do dlhovej krízy a požiadaniu týchto krajín o finančnú pomoc. Banka potvrdila, že Stark bude druhým nemeckým finančníkom, ktorý tento rok opustí ECB. Vo februári vtedajší šéf Bundesbanky Axel Weber oznámil, že nebude kandidovať na post šéfa ECB a v apríli odišiel aj z nemeckej centrálnej banky. Ten rovnako nesúhlasil s nákupom dlhopisov problematických krajín.

Odchod Starka, hlavného ekonóma inštitúcie, ktorý mal pôvodne vo vedení banky zotrvať až do konca mája 2014, bude pre ECB a jej budúcu pozíciu veľmi nepríjemný. Ku koncu októbra totiž končí vo svojej funkcii aj súčasný prezident banky Jean-Claude Trichet. Francúza nahradí Talian Mario Draghi, ktorého domovská krajina je jednou z tých, ktoré sa v poslednom období dostali do finančných ťažkostí, a pred žiadosťou o pomoc ju zachraňuje práve nákup dlhopisov zo strany ECB. Stark je zasa považovaný za "jastraba", ktorý uprednostňuje zvyšovanie úrokových sadzieb a nesympatizuje so zmierňovaním menovej politiky zo strany Európskej centrálnej banky.

"Táto situácia poukazuje na problémy v ECB," povedal Manfred Neumann, emeritný profesor ekonómie na univerzite v Bonne, ktorý v minulosti radil aj Jensovi Weidmannovi, súčasnému šéfovi Bundesbanky.

"Stark mal na nákup dlhopisov rovnaký názor ako Axel Weber a súčasný prezident Bundesbanky (Weidmann)," povedal Neumann. "Tento postoj zastávajú všetci Nemci. To naznačuje obrovské ťažkosti v (Európskej) centrálnej banke. Nemci majú jednoducho problém so súčasným smerovaním ECB," dodal.

Stark aj Weidmann spolu s ďalšími dvomi členmi 23-člennej Rady guvernérov nesúhlasili s obnovením programu nákupu dlhopisov, ktorý ECB spustila minulý mesiac. Banka program reaktivovala po 19 týždňoch, aby stlačila rýchlorastúce výnosy z talianskych a španielskych dlhopisov. Ďalší rast vládnych dlhopisov týchto krajín by podľa všetkého štáty dlhodobo neustáli a dostali by sa do podobnej situácie ako Grécko, Írsko a Portugalsko.

Odporcovia programu ale varujú, že nákupy napríklad talianskych vládnych obligácií, tretej najväčšej krajiny eurozóny, iba umožňujú talianskej vláde zmierňovať pôvodné úsporné opatrenia. Aj ECB už medzičasom dala Rímu najavo, že je nespokojná s pomalou realizáciou reforiem a trvá na dodržaní pôvodných sľubov.

Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

1 2 dan gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA