FINANCIE: Juncker chce vyňať družstevné banky a sporiteľne z poistenia vkladov

Viedeň 2. novembra (TASR) - Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker má v úmysle nezaradiť družstevné banky a sporiteľne do systému jednotného poistenia vkladov v eurozóne. Informuje o tom APA. Agentúra dodáva, že zámer potvrdila nemeckému denníku Frankfurter Allgemeine Zeitung hovorkyňa EK.

Viedeň 2. novembra (TASR) – Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker má v úmysle nezaradiť družstevné banky a sporiteľne do systému jednotného poistenia vkladov v eurozóne. Informuje o tom APA. Agentúra dodáva, že zámer potvrdila nemeckému denníku Frankfurter Allgemeine Zeitung hovorkyňa EK.

Rakúske Raiffeisenbanky zámer veľmi potešil. Konateľ združenia Raiffeisenbank Johannes Rehulka povedal, že ho veľmi teší to, keď niečo také počuje človek od predsedu komisie.

Rakúske banky, najmä Raiffeisen, v otázke poistenia vkladov v eurozóne zaujali jasnú pozíciu: “Nechceme mať nijaké zospoločenštenie dlhov”.

Juncker v diskusii v nemeckom Passau povedal, že družstevné banky a sporiteľne nikto nebude znepokojovať poistením vkladov. Predseda komisie adresoval poznámku predovšetkým nemeckým ústavom týchto sektorov. Dodal však, že v princípe je poistenie vkladov nevyhnutné, lebo bez neho by banková únia a menová únia neboli kompletné.

Systém vzájomného poistenia vkladov mal priniesť ručenie za vklady medzi bankami a krajinami, ak by sa ich ústavy dostali do platobnej neschopnosti.

Šéf rakúskej bankovej skupiny Erste Group Andreas Treichl ešte v septembri na odbornej konferencii spochybnil projekt európskeho poistenia vkladov.

Juncker zámer teraz spresnil. Nemá ísť o jednoduché vzájomné ručenie bánk za vklady druhých, ale o komplikovaný systém, ktorý umožní, aby sa ich vklady zabezpečovali finančnými zaisťovňami.

Experti dodávajú, že sa znovu potvrdilo, že “sa polievka nikdy neje taká horúca, ako sa navarí”.

5 jns ed

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA