Kde Basescu vyhral bitku, Nečas problémy nevidí

Brusel 27. októbra (TASR) – Stredajším rozhodnutím Európskej rady nielen Rumunsko, ale aj všetky ostatné štáty Európskej únie (EÚ) majú istotu, že dcérske banky zahraničných finančných inštitúcií si v budúcnosti udržia svoje kapitálové vybavenie, zdôraznil v stredu (26.10.) po skončení summitu lídrov EÚ v Bruseli rumunský premiér Traian Basescu.

Jeho slová potvrdil aj český premiér Petr Nečas, ktorý však dodal, že v Českej republike odliv kapitálu z dcérskych bánk nie je možný, a to kvôli prísnemu dohľadu zo strany centrálnej banky.

"Na naše obavy sme dostali odpoveď zo strany členských štátov únie. Náš návrh sa premenil na dokument, ktorý sa týka všetkých krajín EÚ," vyhlásil rumunský prezident po ukončení prvej časti stredajšieho summitu. Basescu priznal, že mal obavy, aby sa materské banky, ktoré majú svoje dcérske pobočky v Rumunsku, po prijatí rozhodnutia o rekapitalizácii nesnažili navyšovať svoje imanie odlivom financií zo svojich pobočiek v zahraničí vrátane Rumunska.

S touto obavou sa v utorok (25.10.), deň pred bruselským zasadnutím, obrátil Basescu aj na predsedu Európskej komisie (EK) Josého Manuela Barrosa a ten rumunskú žiadosť oficiálne, ale už v mene komisie, predostrel počas konania summitu. Vyhlásil, že proces rekapitalizácie by nemal ovplyvniť prirodzený kapitálový tok z materských do dcérskych bánk. Ak by sa tak stalo, dodal, ťažko by sa podarilo obnoviť dôveryhodnosť európskych bánk, o čo sa EÚ teraz snaží.

Rumunský prezident svoj malý diplomatický boj vníma ako veľkú výhru, ktorá pomôže aj ostatným krajinám EÚ, ktoré nepatria do eurozóny. Rumunsku to podľa neho pomôže určite, lebo úbytok financií v rumunských bankách by ohrozilo schopnosť štátu si požičiavať a naplniť tak naplánované rozpočtové výdavky do konca tohto roku.

"Akékoľvek pokusy o zníženie kapitálových tokov zo strany materských bánk budú okamžite hlásené. Materské banky nesmú znižovať kapitál vo svojich filiálkach pod úroveň z tohto roku," vyhlásil Basescu.

Česká republika, ktorá tiež nie je členom eurozóny, však rumunské obavy nezdieľala, lebo poistkou je prísny bankový dohľad, povedal pre českých a slovenských novinárov český premiér. "V ČR sa situácia líši. My máme 95 % sektora dcérske banky zahraničných bánk, ale u nás veľmi dobre funguje banková regulácia zo strany Českej národnej banky," zdôraznil Nečas a dodal, že práve preto nehrozí strata likvidity zapríčinená zahraničnými bankami, ani výmena kvalitnejších aktív za menej kvalitné zo strany materských bánk.

"U nás je to všetko starostlivo regulované. ČNB veľmi úzko spolupracuje s vládou a ministerstvom financií," uviedol český premiér a priznal, že doteraz sa neobjavili nijaké problémy s väčším odlivom kapitálu z dcérskych bánk v Českej republiky a komerčné banky zostávajú aj naďalej dostatočne likvidné.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA