Komerčné banky si v ECB uložili 446,3 miliardy eur

Frankfurt nad Mohanom 3. januára (TASR) – Hodnota jednodňových vkladov komerčných bánk v Európskej centrálnej banke (ECB) dosiahla dnes 446,3 miliardy eur a priblížila sa k rekordnej úrovni 452 miliárd eur z 28. decembra minulého roku. V pondelok (2. 1.) bola ich hodnota 413,9 miliardy eur.

Jednodňové úvery komerčných ústavov od ECB boli dnes 14,8 miliardy eur. V piatok (30. 12.) dosiahli 17 miliárd eur a boli najvyššie za posledné dva roky.

Výška jednodňových vkladov bánk v ECB a výpožičky od nej sú meradlom pre stupeň nedôvery medzi komerčnými úverovými ústavmi. V normálnych podmienkach sa ústavy vyhýbajú krátkodobému ukladaniu svojich prostriedkov v centrálnej banke, a rovnako si nechcú od nej požičiavať – lebo jej podmienky nie sú pre ne výhodné.

V dôsledku európskej dlhovej krízy a veľkej angažovanosti komerčných bánk v nákupoch štátnych dlhopisov, sa systém bežného medzibankového obchodovania s peniazmi narušil. Situáciu teraz zachraňuje ECB.

Komerčné banky si okrem toho od ECB požičali minulý týždeň na tri roky rekordnú sumu takmer 500 miliárd eur. Časť z nich však zaparkovala na účtoch bánk v ECB.

Informovala o tom agentúra DPA.

3 jns pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA