Lídri Francúzska a Nemecka neodídu zo summitu, kým nedosiahnu dohodu

Paríž 7. decembra (TASR) - Lídri Francúzska a Nemecka neodídu z nadchádzajúceho summitu Európskej únie (EÚ), kým nedosiahnu dohodu, ktorá pomôže ukončiť dva roky trvajúcu dlhovú krízu v eurozóne. Odkázal dnes Paríž európskym politikom. EÚ čaká 8. a 9. decembra rozhodujúca bitka o budúcnosť eurozóny.

Paríž 7. decembra (TASR) – Lídri Francúzska a Nemecka neodídu z nadchádzajúceho summitu Európskej únie (EÚ), kým nedosiahnu dohodu, ktorá pomôže ukončiť dva roky trvajúcu dlhovú krízu v eurozóne. Odkázal dnes Paríž európskym politikom.

EÚ čaká 8. a 9. decembra rozhodujúca bitka o budúcnosť eurozóny. Hlavným bodom rokovaní sú zmeny v európskych zmluvách, ktoré by mali priniesť tesnejšiu integráciu menovej únie a zabezpečiť dodržiavanie rozpočtovej disciplíny.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy vyzvali svojich partnerov v únii, aby okamžite pristúpili k činom a pomohli zastaviť šírenie dlhovej krízy.

Lídri dvoch najväčších ekonomík eurozóny dnes poslali predsedovi Európskej rady Hermanovi Von Rompuyovi návrh zmien v Zmluve o EÚ. Okrem automatických sankcií za porušenie rozpočtovej disciplíny chcú, aby štáty v zákonoch, najlepšie v ústave, zakotvili dlhovú brzdu a postupne dosiahli vyrovnaný rozpočet. V snahe o tesnejšiu integráciu navrhujú urýchliť harmonizáciu korporátnych daní a pracovného práva. Aj zavedenie daní z finančných transakcií má eurozóne pomôcť v boji s krízou rovnako ako skoršie vytvorenie stáleho Európskeho stabilizačného mechanizmu, ktorý by nahradil dočasný záchranný fond už v polovici roku 2012, a nie 2013.

Podľa zdroja z nemeckej vlády ale niektoré časti návrhu narážajú na odpor viacerých lídrov EÚ. Británii sa nepáči daň z finančných transakcií a premiér David Cameron upozornil, že ak navrhované zmeny ohrozia slobodu londýnskeho finančného centra, a tým aj záujmy Británie, nepodporí ich. Írsko, ktoré má nízke firemné dane, zase odmieta akýkoľvek tlak na ich zvýšenie. Spory o konečnú podobu novej Zmluvy o EÚ tak môžu oddialiť jej schválenie.

Van Rompuy má zase iný názor na to, ako ďalej postupovať. Namiesto zmien v Zmluve o EÚ navrhuje novelizáciu niektorých jej článkov.

Merkelová a Sarkozy sú však presvedčení, že zmeny musia byť pevne zakotvené v pravidlách únie, aby bolo možné ich porušenie trestať.

Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA