Merkelová a Spindelegger veria, že SR zmeny v EFSF nakoniec schváli

Hanoj/Viedeň 12. októbra (TASR) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová je presvedčená, že do najbližšieho summitu Európskej únie (EÚ), ktorý sa uskutoční 23. októbra, stihnú všetky štáty ratifikovať zmeny v európskom záchrannom fonde.

Merkelová tak reagovala na vývoj na Slovensku, kde parlament zamietol rozšírenie úverovej kapacity Európskeho systému finančnej stability (EFSF) a vyslovil tak nedôveru vláde. Ale najväčšia slovenská opozičná strana avizovala, že pri druhom hlasovaní zmeny v tzv. eurovale podporí.

Nemecká kancelárka, ktorá je na návšteve Vietnamu, znova zopakovala, že EÚ musí mať väčšie právomoci, aby mohla zasiahnuť proti štátom, ktoré porušujú pravidlá Paktu stability.

Aj Rakúsko podľa ministra zahraničných vecí Michaela Spindeleggera stále počíta s tým, že susedné Slovensko nakoniec zmeny v EFSF schváli. Spindelegger vyjadril ľútosť, že hlasovanie o eurovale sa na Slovensku stalo obeťou domácej politiky. Napriek tomu očakáva, že poslanci v Bratislave posilnenie eurovalu podporia.

Čo sa týka Grécka Spindelegger sa domnieva, že eurozóna nemá inú možnosť ako poskytnúť mu pomoc a vyplatiť ďalších 8 miliárd eur z vlaňajšieho úveru.

Vyjadril sa aj k najnovšej iniciatíve Nemecka a Francúzska, ktoré oznámili, že vypracujú spoločný plán riešenia dlhovej krízy. Podľa Spindeleggera musia ale všetci 17 členovia eurozóny nájsť "cestu vpred".

"Nemám nič proti tomu, aby bilaterálne rokovali o tom, ako sa pohnúť vpred. Je to dobrá tradícia. Ale s čím absolútne nesúhlasím je, keď táto dvojica oznámi, že sa dohodne ešte pred summitom EÚ a všetci Európania majú potom skákať ako pískajú. Tak to nemôže byť," dodal.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA