FINANCIE: Ministri financií v pondelok zhodnotia prokrok v rokovaniach s Gréckom

Brusel/Atény 10. mája (TASR) - Ministri financií eurozóny v pondelok (11. 5.) zhodnotia pokrok v rokovaniach o gréckom reformnom balíku. Konečná dohoda o reformnom pláne Atén sa však nečaká, uviedli počas víkendu bruselskí diplomati. Dohoda o reformách je podmienkou uvoľnenia 7,2 miliardy eur finančnej pomoci pre krajinu.

Brusel/Atény 10. mája (TASR) – Ministri financií eurozóny v pondelok (11. 5.) zhodnotia pokrok v rokovaniach o gréckom reformnom balíku. Konečná dohoda o reformnom pláne Atén sa však nečaká, uviedli počas víkendu bruselskí diplomati. Dohoda o reformách je podmienkou uvoľnenia 7,2 miliardy eur finančnej pomoci pre krajinu. Informovala o tom agentúra DPA.

Spolkový minister financií Wolfgang Schäuble opäť ubezpečil Atény o tom, že Nemecko chce krajine pomôcť. Spolková vláda podľa neho “urobí všetko, aby udržala Grécko v eurozóne”. “Na nás to nemôže stroskotať,” uviedol Schäuble v rozhovore pre Frankfurter Allgemeinen Sonntagszeitung.

V médiách kolujú rôzne zoznamy možných reformných návrhov vlády gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa, ktorých cieľom je nájdenie kompromisu v dlhotrvajúcich rokovaniach Atén s medzinárodnými veriteľmi. Návrhy reforiem sa týkajú napríklad dôchodkov a daní.

Sporná daň z nehnuteľností, ktorá mala byť zrušená, môže tento rok do štátnej kasy priniesť 2,5 miliardy eur. Podľa správ z Atén špeciálnu daň majú platiť aj turisti. Na najdôležitejších 22 egejských ostrovoch budú turisti za prenocovanie platiť 1 až 5 eur.

3 lom gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA