Misia EÚ, MMF a ECB pokračuje v hodnotení vývoja financií Grécka

Atény 12. decembra (TASR) – Predstavitelia EÚ, Medzinárodného menového fondu (MMF) a Európskej centrálnej banky (ECB), takzvaná Trojka, pokračujú oddnes v kontrole vývoja Grécka ohrozeného bankrotom. Ďalej budú skúmať možnosti na jeho záchranu a v záverečnej fáze rozhodnú, či Atény dostanú časť prostriedkov z úverového rámca 130 miliárd eur.

Desiatky expertov Trojky sa už nebudú zaujímať len o štatistické údaje. Na nižších úrovniach už v minulých dňoch hovorili o tom, ako ďaleko sa dostali rokovania s veriteľmi o dobrovoľnom znížení gréckych záväzkov o 50 %. Z ministerstva financií prenikla správa, že rokovania o odpise gréckych dlhov zatiaľ prebiehajú "veľmi ťažko".

Grécka tlač uvádza, že preto budú nové úsporné opatrenia v krajine v nasledujúcich rokoch zrejme nevyhnutné. Problémom Grécka zostáva, že jeho ekonomika je nevýkonná a štát v dôsledku toho nemá príjmy.

Súčasne s misiou Trojky dnes začína v Aténach pôsobiť aj predstaviteľ operačnej skupiny (Task-Force) EÚ Horst Reichenbach. Gréckych ministrov oboznámi s programom oživenia helénskej ekonomiky. Na tento účel je vyčlenených z EÚ 10,5 miliardy eur. Majú sa použiť na budovanie infraštruktúry. Program by mal prispieť do roku 2015 k vytvoreniu 125.000 pracovných miest.

Gréci si budú modernizovať železnicu, budovať viacero ciest na pevnine i na ostrovoch, rozširovať aténske metro a podobne. Peniaze na výskum a vývoj dostanú aj univerzity. Použitie prostriedkov však budú prísne kontrolovať pracovníci operačnej skupiny EÚ.

Grécka tlač píše o programe ako o novom Marshallovom pláne. Ten sa realizoval po roku 1945. Američania poskytli západnej Európe miliardy dolárov na obnovu jej hospodárstva, ťažko poškodeného vojnou.

Grécke hospodárstvo klesá už štyri roky po sebe. Tento rok sa očakáva jeho medziročný úpadok o 5,5 %.

Informovala o tom agentúra DPA.

3 jns vs

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA