Monti sa pripravuje na rokovania s európskymi lídrami o riešení krízy

Rím 20. novembra (TASR) – Nový taliansky premiér musí aj cez víkend pracovať, aby podrobne preskúmal stav štátnych financií pred nadchádzajúcim kolom rokovaní s európskymi politikmi, ktoré ho čaká na budúci týždeň.

Mario Monti a jeho úradnícka vláda získali tento týždeň dôveru oboch komôr parlamentu. Nový kabinet musí teraz presvedčiť finančné trhy, že zavedie všetky potrebné reformy a tretia najväčšia ekonomika eurozóny nebude musieť žiadať o záchranný úver.

Vláda sa najskôr sústredí na realizáciu úsporných opatrení, ktoré pripravil ešte kabinet Silvia Berlusconiho a poslanci ich minulý týždeň schválili. Ich cieľom je dosiahnuť do roku 2013 vyrovnaný rozpočet a zastaviť rast obrovského štátneho dlhu.

Talianska ekonomika však spomaľuje, čo znamená, že rozpočtové príjmy budú nižšie, ako sa pôvodne odhadovalo. Nový kabinet musí preto prijať dodatočné úsporné opatrenia, aby dosiahol plánovaný rozpočtový schodok. Monti, ktorý je nielen premiérom, ale aj ministrom hospodárstva, sa tak od nástupu do funkcie venuje podrobnému skúmaniu údajov o stave ekonomiky.

Talianske médiá špekulujú, že kabinet predstaví dodatočné opatrenia v priebehu dvoch týždňoch a pravdepodobne obnoví daň z nehnuteľností, ktorú Bersluconi zrušil, podnikne kroky, aby zabránil daňovým únikom, zníži daň zo mzdy, aby podporil zamestnanosť.

Už v utorok 22. novembra čakajú Montiho prvé rokovania s predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom a predsedom Európskej komisie José Manuelom Barrosom. Vo štvrtok 24. novembra má na programe pracovný obed s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Lídri dvoch najväčších ekonomík eurozóny sú presvedčení, že pomalé zavádzanie reforiem za vlády Berlusconi viedlo k prehĺbeniu dlhovej krízy. Preto dosadenie bývalého eurokomisára Montiho na čelo úradníckeho kabinetu uvítali.

Monti sa ale pravdepodobne dostane do sporu s Merkelovou v otázke riešenie krízy. Nemecko totiž odmietlo návrh na vydanie spoločných európskych dlhopisov, zatiaľ čo Monti pred nástupom do funkcie tento návrh nadšene podporoval. V júli pre britské noviny Financial Times doslova uviedol, že spoločné eurobondy "sú jedinou odpoveďou na európsku krízu".

K tomuto návrhu sa však zrejme bude môcť vrátiť až vtedy, keď Európe ukáže, že má štátne financie pevne v rukách a má jasnú predstavu o tom, ako znížiť vládny dlh, ktorý dosahuje 120 % hrubého domáceho produktu a patrí medzi najvyššie v Európe. Problémom ale je, že jeho úradnícka vláda je zložená z odborníkov, a nie členov parlamentných strán. A hoci poslanci kabinetu hladko vyslovili dôveru, neznamená to, že všetky jeho návrhy v parlamente rovnako hladko schvália.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal vs

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA